Yozgat'ta "Ailenin Korunması ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi" konulu panel düzenlendi

Yozgat'ta "Ailenin Korunması ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi" konulu panel düzenlendi

Yozgat İl Müftülüğü tarafından, ailenin korunması ve aile içi şiddetin önlenmesi konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla "Ailenin Korunması ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi" konulu bir panel düzenlendi.

A+A-

Yozgat İl Müftülüğü tarafından, ailenin korunması ve aile içi şiddetin önlenmesi konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla "Ailenin Korunması ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi" konulu bir panel düzenlendi. Panel, Büyük Sinema Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleştirildi.

aile-ve-siddet-3.jpg

Panele Diyanet İşleri Başkanlığı Zekat Hizmetleri Daire Başkanı Turgut Erhan ve Sosyal Çalışmacı Büşra İnan konuşmacı olarak katıldı. Panelin moderatörlüğünü ise Bozok Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doçent Dr. Salahattin Yakut üstlendi. İl Müftü Vekili Mustafa Balcıoğlu, Başkanlık Uzman Vaizi Ferhat Ateş, Şehit İbrahim Yılmaz Dini İhtisas Merkezi ve Diyanet Akademisi Müdürü Zeki Günbey, il müftü yardımcıları, din görevlileri ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekleşen panelde, aile ve şiddet konusu detaylı bir şekilde ele alındı.

aile-ve-siddet-1.jpg

Panel, İl Müftü Vekili Mustafa Balcıoğlu'nun açılış konuşması ile başladı. Ardından moderatör Doç. Dr. Selahattin Yakut, aile içi şiddetin önlenmesi konusundaki önemine vurgu yaparak, "Şiddetin nasıl oluştuğunu genetik olarak açıklamaya çalışan bilim insanları olduğu gibi psikolojik, sosyal, ekonomik, kültürel ve dini kaynaklı şeklinde de ifade eden yine bilim insanları söz konusu. Şiddet nasıl ortaya çıkıyor? Çocuklar bu şiddeti nasıl öğreniyor? Sosyal hayatlarında bu şiddeti nasıl davranış haline getiriyor? Bir aile eğer aile içerisine çıkan bir problemi çözmek için şiddetli kullanıyorsa, çocukları da hayatlarında bir problemle karşılaştıklarında şiddete başvurabiliyorlar. Yani öncelikli olarak ailede öğreniliyor. Şiddeti kesinlikle bir başvuru ya da baş etme aracı olarak kullanmamamız gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Panele konuşmacı olarak katılan Sosyal Çalışmacı Büşra İnan, şiddetin aile içerisindeki boyutlarını detaylı bir şekilde açıkladı. İnan, "Aile içi şiddet, kişinin, eşine, çocuklarına, anne ve babasına, kardeşlerine veya yakın akrabalarına uyguladığı her türlü saldırgan davranış olarak tanımlanmaktadır. Şiddet, fiziksel, ekonomik, cinsel, psikolojik boyutları bulunmakta ve ev içerisinde, dışarıda, sokakta veya sanal ortamlarda meydana gelebilmektedir. Kadınlara yönelik şiddet sadece ülkemizde değil, dünyanın birçok bölgesinde görülen yaygın bir sorundur. Araştırmalara göre, her 3 kadından biri fiziksel veya cinsel şiddete maruz kalmakta ve bu yüksek bir oranı oluşturmaktadır." dedi.

Büşra İnan, şiddetin dört temel türü olan fiziksel, psikolojik, cinsel ve ekonomik şiddetin literatürde nasıl ayrıldığını da açıkladı. "Fiziksel şiddet genelde temasa dayalı dayak, dövme, tokat atma gibi örnekler içerirken, psikolojik şiddet tehdit, kötü hissettirme ve kontrol davranışlarına odaklanır. Cinsel şiddet, sözle veya elle saldırı, dijital ortamlarda cinsel içerikli mesajlar gönderme gibi davranışları içerir. Ekonomik şiddet ise kadının çalışmasına engel olmak, kazancına el koymak gibi durumları kapsar." şeklinde konuştu.

aile-ve-siddet.jpg

Panelde ayrıca, "Şiddet İnsan Onuruyla Bağdaşmaz" başlığı altında sunum yapan Diyanet İşleri Başkanlığı Zekat Hizmetleri Daire Başkanı Turgut Erhan, şiddetin aile yapısı ile ne kadar çeliştiğine dikkat çekti. Erhan, "Aile, Allah'ın en büyük nimetlerinden bir tanesidir. Onun için ailemiz sevgi, şefkat ve muhabbet yuvası olmalı ve en önemlisi de biz tüm bunları kendi ailemize gösterebilmek için çaba sarf etmeliyiz. Şiddet ve aile böyle bir ana omurga ile yan yana gelmiş olması hepimizi üzüyor. Dünyanın en güzel şeyi, aile olmakla mümkündür. Çocuklarımız asla bir başkasına zarar verecek nitelikte insanlar olarak yetiştirilmemelidir. Kadına yönelik şiddet sadece ülkemizde değil, dünyanın birçok bölgesinde görülen yaygın bir sorundur. Yaşlılar baş tacımızdır. Onların her zaman örnek alınacak kişiler olduğunu unutmamamız gerekir." şeklinde konuştu.

Panel, katılımcıların soruları ve etkileşimiyle devam etti. Panelin sonunda, aile içi şiddetin önlenmesi ve ailenin korunması konusunda farkındalık yaratma amacına yönelik olarak benzer etkinliklerin devam edeceği belirtildi.

İlgili Haberler