Yozgat’ta 40-50 yaş aralığında bulunan vatandaşları uyardı

Yozgat’ta 40-50 yaş aralığında bulunan vatandaşları uyardı

15 Kasım Dünya KOAH Günü dolayısıyla konuşan Yozgat Şehir Hastanesi Gögüs Hastalıkları Uzmanı Dr. İlkim Sema Coşkun, KOAH'ın erken tanı ve tedavi ile kontrol altına alınabilecek bir hastalık olduğunu vurguladı.

A+A-

15 Kasım Dünya KOAH Günü dolayısıyla konuşan Yozgat Şehir Hastanesi Gögüs Hastalıkları Uzmanı Dr. İlkim Sema Coşkun, KOAH'ın erken tanı ve tedavi ile kontrol altına alınabilecek bir hastalık olduğunu vurguladı. Hastalığın nefes darlığı, balgam çıkarma ve öksürük gibi belirtilerle ortaya çıktığını belirten Uz. Dr. Coşkun, KOAH'ın genellikle 40-50 yaşlarından sonra görülen ilerleyici bir hastalık olduğunu söyledi.

Uzman Dr. Coşkun, KOAH'ın nedenlerinin doğum öncesinden itibaren başlayabileceğini ifade ederek, "Öksürük, balgam çıkarma, nefes darlığı gibi birtakım bulgularla KOAH ortaya çıkıyor. Sigara, iç ve dış ortam kirliliği, mesleki maruziyetler, anne-babanın tütün dumanına maruz kalma, erken doğum, çocuklukta geçirilen solunumsal enfeksiyonlar, beslenme sorunları, alerjik bünye, genetik bazı faktörler KOAH'ta etkili oluyor" dedi.

Hastalığın belirtilerini gösteren kişilerin erken tanı ve tedavi için sağlık kuruluşlarına başvurması gerektiğini vurgulayan Uz. Dr. Coşkun, "Tanı ne kadar erken konursa hastanın iyileşme süreci o kadar kolay olmaktadır. Tedavilerimizde hastalarımıza tanı konulduktan sonra inhaler tedaviye başlamamız gerekiyor. Inhaler tedavi, hastaların durumuna göre belirlenen tedavi planlarına dayanmaktadır. Cihaz eğitimi vererek hastaların ilaçlarını düzenli kullanmalarına destek oluyoruz" şeklinde konuştu.

Uz. Dr. İlkim Sema Coşkun, hastalar ve yakınlarına KOAH'ın önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu hatırlatarak, bilinçli bir toplum oluşturmanın önemine vurgu yaptı.

Yeniufuk

İlgili Haberler