Yozgat'ta 338 köyde kararlılıkla mücadele ediliyor

Yozgat'ta 338 köyde kararlılıkla mücadele ediliyor

Yozgat’ta hububat alanlarında süne mücadelesi devam ediyor. Sünenin zarar eşiğinde olup olmadığının belirlenebilmesi amacıyla oluşturulan Teknik Ekipler, survey çalışmalarında yoğunluk değerlendirmeleri yapıyor.

A+A-

Türkiye’nin önemli tarım bölgelerinden Yozgat’ta en fazla ekimi yapılan hububata zarar veren süne ile mücadeleye yönelik çalışmalar devam ediyor.

Sünenin zarar eşiğinde olup olmadığının belirlenebilmesi amacıyla oluşturulan Teknik Ekipler, survey çalışmalarında yoğunluk değerlendirmeleri yapıyor. Yozgat Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Bitki Sağlığı Uygulama Programı kapsamında süne mücadelesi eğitim çalışmalarının ardından sahaya yönlendirilen ekipler, alanlarda tespit çalışması gerçekleştiriyor.

sune-02.jpg

Yozgat’ın tarımsal üretimde önemli merkezlerden biri olduğu hatırlatılarak, “Yozgat hububat ekiminde de ön sıralarda bulunmaktadır. Günümüzde bir kilo ürün dahi çok kıymetlidir. Bu yüzden süne zararlısının ürünler üzerinde açabileceği zararları önlemek amacıyla teknik personeline konunun uzmanları tarafından süne zararlısı ile ilgili eğitim verildi” denildi.

Yozgat’ta süne ile mücadele çalışmalarını yürütmek üzere 20 survey ve 1 kontrol ekibi oluşturuldu. Toplam 73 teknik personel, 338 köyde survey çalışmasını sürdürüyor. Survey çalışmaları ışığında üreticilere zararlı ile ilgili kritik zamanlarda uyarılarda bulunulacağı aktarıldı.

sune-04.jpg

SÜNE MÜCADELESİ

Bölgede son yıllarda değişen iklim koşulları ve yağışlar nedeniyle, hububat ekiliş alanlarında oluşan zararlı organizmaların takibinin giderek önem kazandığı vurgulanarak, “İklim koşulları değerlendirildiğinde, bitki sağlığı açısından zararlı organizmalar ve özellikle süne ile mücadele verim açısından en önemli konudur. Buğdayların başaklarında yaptığı emgi zararı ile Süne verimde ve kalitede azalmaya neden olmaktadır. Zarar gören daneler tohumluk olarak kullanılamayacağı gibi, hamur olma özelliğini de kaybetmektedir” denildi.

Yeniufuk