Yozgat'ta 3 bin 500 aileye destek sağlandı

Yozgat'ta 3 bin 500 aileye destek sağlandı

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Neşeli 10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle bir mesaj yayınladı.

A+A-

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Neşeli 10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Neşeli, engelli vatandaşların toplumsal yaşamdan kopmadan hayatlarını sürdürmeleri için meslek edinip üretken hale gelmesi, sağlık, eğitim, ulaşım ve rehabilitasyon başta olmak üzere tüm ihtiyaçlarının karşılanması için destek verdiklerini söyledi.

İl Müdürü Neşeli, çağdaş toplumun özel insanlarına sahip çıkan ve hayatın her alanına katılımları için fırsat sağlayan toplum olduğunu aktardı.

Yozgat’ta 406 engellilere yönelik rehabilitasyon hizmeti verdiklerine değinen İl Müdürü Neşeli, il genelinde 3 bin 618 engelli için 3 bin 500 aileye destek sağlandığını vurguladı.

Devletin verdiği imkan ve engelli politikaları ile engellilerin hayatın tüm alanına katılımlarının sağlandığına değinen İl Müdürü Neşeli, engellilerin spor, sanat, siyaset, eğitim ve iş dünyasındaki başarıları gurur kaynağı olduğunun altını çizdi.

Engelli bireylerin yetenek ve kabiliyetlerinin ortaya çıkartılarak, engellilerin toplumun vazgeçilmez bireyleri oldukları ortaya konduğuna dikkat çeken İl Müdürü Neşeli, “Bakanlığımızın engellileri destekleyen uygulamaları ile engelli bireylerin toplumda statü kazanmaları sağlanırken, dernek ve vakıf gibi STK oluşumları ile toplumda söz sahibi olmalarına olanak sağlamıştır.
Ayrıca Bakanlığımızın yardım politikaları ile muhtaç tüm engellere "engelli maaşı" bağlanarak engelli bireyler ekonomik olarak desteklenmiş ve bağımsız yaşama geçmelerine olanak sağlanmıştır.
Yine ilimizde yalnız yaşayan ve bakıma muhtaç engelli bireylere 594 yatak kapasiteli Bakım Merkezleri ile bakım hizmeti sunularak Devletimizin yanlarında olduğu gösterilmiştir.
Ailesi yanında bakımı yapılan bireylere aylık 2300 TL ödenerek insanca yaşam sürdürmelerine amaçlanmıştır. Engellisine evde bakan bireylere 2006 yılından beri 500 milyonun üstünde ödeme yapılarak engelli bireylerin hak ettiği bakım hizmetini almaları sağlanmıştır” dedi.

Engelli insanların sorunlarını çözmek, onları toplumsal hayata daha fazla kazandırmak için çalışmalar yaptıklarını belirten İl Müdürü Neşeli engellilerin hayatlarını kolaylaştırmaya gayret gösterdiklerini ifade etti.

Bireysel yaşamı desteklenen engellilerin bugün ülkemizde istihdam edilmeleri ve kendi işini kurmaları için önemli yol katedildiğine vurgulayan İl Müdürü Neşeli, “Engelli kardeşlerimizin önünde bulunan engel ve eşitsizlikleri ortadan kaldırmak ve engellilerimizin istihdamla üretken olmalarını sağlayarak yaşayabilmelerine destek vermek, toplumsal yaşama tam katılımlarını sağlamak için İş-Kur ve Ajanslar tarafından engellilere yönelik hibe desteği sağlamaktadır. Bu desteklerle engelli kardeşlerimiz kendi işini kurmakta, yaşadıkları şehrin ekonomisine vergilerle destek sağlamaktadırlar. Ayrıca işçi istihdam ederek bir çok kişiye iş imkanı vermektedirler. Geleceğe güvenle bakan bir toplumu inşa etmek, hiç kuşkusuz engelli ya da engelsiz ortak umut ve hedefleri paylaşarak birlik ve beraberliği sağlamaktan geçmektedir” diye konuştu.

Yozgat Hakimiyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.