Yozgat'ta 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkusu

Yozgat'ta 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkusu

Cumhuriyetin kuruluşunun 98. yıldönümü ülke genelinde olduğu gibi Yozgat’ta da düzenlenen törenle kutlandı.

A+A-

Cumhuriyetin kuruluşunun 98. yıldönümü ülke genelinde olduğu gibi Yozgat’ta da düzenlenen törenle kutlandı.

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen tören saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Tören alanında Vali Ziya Polat ve Belediye Başkanı Celal Köse halkın, öğrencilerin ve askerlerin bayramını kutladı.

bayram-11-2048x1365.jpg

Vali Polat, törende yaptığı konuşmada günün anlam ve önemine değinerek Cumhuriyet’in kuruluşunun 98. yıl dönümünü büyük bir coşkuyla kutlamanın onur ve gururunu yaşadıklarını söyledi.

Vali Polat, “Mustafa Kemal Atatürk’ün ortaya koyduğu “Egemenlik Kayıtsız, Şartsız Milletindir.” ilkesi, devletin ve rejimin temelini oluşturmaktadır. Bütün bunların teminatı, Cumhuriyettir. Cumhuriyet; Türkiye için sadece bir yönetim şekli değildir. Cumhuriyet tarihimizin en kapsamlı sosyal dönüşüm hamlesinin de adıdır. Dünya’nın dönüşümünü doğru okuyan Gazi Mustafa Kemal Atatürk liderliğiyle getirdiği açılımlarla Türk insanının ufkunu genişletmiş, ekonomik, sosyal ve siyasal hayatımız görülmemiş bir hareket kazanmıştır. Cumhuriyetimizin temel hedefi bu ülkede yaşayan herkesin temel hak ve hürriyetlerini kanunlarla çerçevesi çizilen bir sistem içerisinde özgürce kullanılabilen, özgüveni gelişmiş, üretken bireyleri topluma kazandırmak olmuştur.”dedi.

bayram-5-2048x1365.jpg

DEVLETİMİZİN EMRİNDE, MİLLETİMİZİN HİMZETİNDE

“Öncelikli amacımızın “Devletimizin emrinde, Milletimizin hizmetinde” olduğu anlayışı ile her daim zorlaştırıcı değil kolaylaştırıcı olmalıyız.” diyen Vali Polat, “Devlet-Millet birlikteliğini pekiştiren davranışlar sergileyiniz. Kapınız ve Gönlünüz herkese açık olsun. Toplumsal kalkınma ve refah için projeler üretiniz. Yiğitler Şehri Yozgat’ımızın gelişmesine yönelik her gayrete ve her düşünceye destek olunuz. Halka yakın ve halkın içinde olunuz. Göreceksiniz ki; Yozgat insanı kendine özgü kadirşinaslığı ile sizleri kucaklayacaktır. Bu sevgi ve gönül bağı daha güzel hizmetlere yol açacaktır.Bilginin en önemli kazanım ve güç olduğu günümüzde bilimin aydınlatıcı ışığında “Erdemli İnsan Yetiştirmek” düsturu ile gelecek nesilleri şekillendiriniz. Bu amaçları gerçekleştirdiğiniz de, Atatürk’ün “ Milletleri Kurtaran Öğretmenleri ” arasına girmiş olacaksınız. Sizler, Cumhuriyeti koruyarak, yükseltecek ve yüceltecek kişilikli, nitelikli bireyler yetiştirdikçe, gaflet dalalet ve hatta her çeşit hıyanet sonuçsuz kalacak, Cumhuriyetimizin nice yıl dönümleri huzur ve mutluluk içerisinde kutlanacaktır.”diye konuştu.

bayram-4-2048x1365.jpg

AYDINLIK YARINLARIMIZIN PARLAYAN YILDIZLARI

Konuşmasının son bölümünü öğrencilere ayıran Vali Polat, “Aydınlık yarınlarımızın parlayan yıldızları, Sevgili Gençler, Kıymetli Öğrencilerim; Sizler, Atamızın deyimiyle “ Geleceğin ümidi, ışıklı çiçeklersiniz.” Büyük önderimizin “ Bu eseri O’na bırakacağım ve gözüm arkada kalmayacak” sözleri ile işaret ettiği ve Cumhuriyeti emanet ettiği gençlersiniz. Taşıdığı bu emanetin ağırlığı ve sorumluluğunun bilincinde olan onurlu gençlerimiz; sizler var olduğunuz sürece gözümüz arkada kalmayacaktır. Cumhuriyeti ayakta tutan yegâne kuvvet, milletin kendisidir. Türk Milleti, Cumhuriyeti benimsemiş ve bütün değerlerine sımsıkı sarılmıştır. 15 Temmuz darbe girişimi başta olmak üzere istiklaline ve istikbaline el uzatılan her durumda bunu göstermiştir. Türkiye kendi milli güvenliği ve tarihi sorumlulukları söz konusu olduğunda hiç kimseye bakmadan, hiç kimseden icazet almadan sadece kendi kararı ve imkânlarıyla istediğini yapabileceğini tüm dünyaya kanıtlamıştır. Terör örgütleri arkalarındaki devasa desteğe rağmen Ülkemizde başarıya ulaşamıyorsa, milletimizin işte bu dirayetli ve kararlı duruşu sayesindedir. Millet olarak tefrikalara prim vermez isek bundan sonra yapılacak planlar da bozulmaya mahkûmdur. Yeter ki birlik ve beraberliğimizden ödün vermeyelim. Milli Şairimiz Mehmet Akif’in de ifade ettiği gibi; Girmeden tefrika bir millete düşman giremez. Topu vurdukça yürekler onu top sindiremez Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, millet yolunda büyük hizmetler ve mücadeleler gösteren mümtaz şahsiyetleri ve Aziz Şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyor, Gazilerimize sağlıklı uzun ömürler diliyor, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı tekrar tebrik ediyorum” dedi.

bayram-2-2048x1365.jpg

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resmi geçit ile sona erdi.

Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törene, Yozgat Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uçak, İl Jandarma Komutanı Albay Halil Başer, İl Emniyet Müdürü Murat Esertürk, Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Arif Hamdi Sazak, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, AK Parti İl Başkanı Yusuf Başer, CHP İl Başkanı Abdullah Yaşar, MHP İl Başkanı Tekin Irgatoğlu, daire müdürleri, STK temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Yeniufuk