Yozgat’ta 27 personelin katılımıyla gerçekleşti! 6 hafta boyunca eğitim aldılar

Yozgat’ta 27 personelin katılımıyla gerçekleşti! 6 hafta boyunca eğitim aldılar

Türkiye'nin ilk Şehir Hastanesi olan Yozgat Şehir Hastanesi, personeline yönelik önemli bir girişimde bulunarak 'İşaret Dili Eğitim' kursu düzenledi.

A+A-

Türkiye'nin ilk Şehir Hastanesi olan Yozgat Şehir Hastanesi, personeline yönelik önemli bir girişimde bulunarak 'İşaret Dili Eğitim' kursu düzenledi.  Bu kurs, engelli vatandaşların sağlık hizmetlerinden daha etkili bir şekilde faydalanmalarını ve sağlık sorunlarını daha iyi ifade edebilmelerini amaçladı.

Yozgat Şehir Hastanesi'nde gönüllülük esasına göre katılım sağlayan hastane personeline, Yozgat Halk Eğitim Merkezi İşaret Dili Eğitmeni Meryem Aksu tarafından İşaret Dili Eğitimi verildi. 6 hafta süren eğitimler, 27 personelin katılımıyla gerçekleşti.

hastane-personeline-isaret-dili-egitimi-04.jpg

Hastane Başhekimi Uz. Dr. Mustafa Kozan, eğitimlerin amacının sağlık çalışanlarının engelli vatandaşların sağlık tesislerindeki hizmetlerden en iyi şekilde faydalanmalarını sağlamak olduğunu belirtti. Ayrıca, sağlık problemlerini etkili bir şekilde anlatmalarını kolaylaştırmak, tedavilerin hızlı bir şekilde yapılmasına yardımcı olmak ve engelli vatandaşlara yönelik hizmet kalitesini artırmak da hedefler arasındaydı.

Eğitim, 18-24 Eylül tarihlerine denk gelen Uluslararası İşitme Engelliler Haftası'na denk geldi. Eğitim sonrasında, İşaret Dili Eğitmeni Meryem Aksu ve kursiyerler, Selda Karabulut, Alihan Pehlivanoğlu, Büşra Tunçel, Çiğdem Didinmez, Gözde Yeşilkaya, Merve Bahar, Mustafa Akdemir, Selma Aydoğdu, Abdulcelal Uzun ve Ceren Yurdasucu tarafından hazırlanan bir video klip paylaşıldı. Bu video, işaret dilinin önemine dikkat çekerek, eğitim alan personellerin engelli vatandaşlarla iletişim kurmasının, onların hayatını nasıl kolaylaştırdığını gösterdi.

hastane-personeline-isaret-dili-egitimi-03.jpg

Yozgat Şehir Hastanesi, engelli vatandaşların sağlık hizmetlerine daha rahat erişim sağlamalarına ve onların ihtiyaçlarına daha duyarlı bir şekilde yanıt verilmesine katkıda bulunarak toplumsal bir sorumluluk örneği sergiliyor. Bu tür eğitimler, toplumun her kesiminin sağlık hizmetlerine eşit ve adil bir şekilde erişimini destekleyen önemli bir adımı temsil ediyor.

Yeniufuk

 

İlgili Haberler