Yozgat’ta 16 Bin 800 kekliğin doğaya salımı başladı

Yozgat’ta 16 Bin 800 kekliğin doğaya salımı başladı

Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü’ne bağlı Kanatlı Yaban Hayvanı Üretim Tesisinde bu yıl üretimi yapılan 16 bin 800 keklik doğayla buluşmaya başladı. İlk etapta Şahin Tepesinde 100 adet keklik salımı yapıldı.

A+A-

Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü’ne bağlı Kanatlı Yaban Hayvanı Üretim Tesisinde bu yıl üretimi yapılan 16 bin 800 keklik doğayla buluşmaya başladı. İlk etapta Şahin Tepesinde 100 adet keklik salımı yapıldı.
Keklik salım törenine Yozgat Valisi Ziya Polat, Belediye Başkanı Celal Köse, İl Emniyet Müdürü Murat Esertürk, İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Ali Sefa Yılmaz, İl Defterdarı Erdoğan Yıldıraner katıldı.
Vali Ziya Polat, yaptığı konuşmada, doğada mutlaka bulunması gereken hayvanlardan birinin de keklik olduğunu belirterek, bu kekliklere sahip çıkılması ve korunması gerektiğini söyledi.

keklik-4-672x448.jpg

KEKLİK ÜRETİM İSTASYONUMUZDA 172 BİN KEKLİK ÜRETİMİ YAPILDI

Yozgat Keklik Üretim istasyonunda 172 Bin kınalı keklik üretimi yapıldığını vurgulayan Vali Polat, “Şuana kadar 172 binin üzerinde kınalı keklik Yozgat ilimizde yetiştirildi. Bunlar doğal yaşamın vazgeçilmez unsuru. Bu bölgede bizim biliyorsunuz en önemli bölgelerimizden. İlimizin kınalı kekliklerimizi dağıtıp özellikle kene ile mücadelede kınalı kekliklerin çok büyük faydası var. Umarım şifa olurlar. Hemşerilerimden şunu da rica ediyoruz, Bunlar bizim doğada bulunması gerek en önemli hayvanlardan biri. Güzel yaşamaları olsun. İnşallah kene ile mücadelede bizlere çok büyük destek verecekler” diye konuştu.

keklik-6-672x448.jpg

Yozgat Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Cihan Eğilmez’de üretim istasyonunda üretilen kekliklerin Türkiye’nin çeşitli bölgelerine de gönderildiğini söyledi.

Eğilmez, “2007 yılından bu yana Yozgat’ta 172 bin civarında keklik ürettik bu yıl 16 bin 800’ün üzerinde keklik ürettik 13 ilimize salım yapılacak bu iller Akdeniz bölgesinden Marmara bölgesinde Ege bölgesinde iç Anadolu bölgesinde bulunan illerimizde kekliklerimiz doğaya salınacak. Özellikle vatandaşlarımızdan rica ediyorum yaban hayatı ülkemizin en büyük kıymetlerinden birisi koruyalım gerektiği gibi kullanalım kesiklikle kaçak avcılığa müsemma etmeyelim bu şekilde ancak doğayı koruyabiliriz. Mutlaka yaban hayatının hasılatı olacak bizler bu hasılatı planlıyoruz buna göre kotalar belirliyoruz buna göre avı planlıyoruz kurumumuz bu şekilde çalışıyor. Palaz döneminde çok yoğun yani 8 aylık 9 aylık oluncaya kadar çok yoğun böcek yiyen proteinle beslenen hayvanlar bunlar bu dönemde kene, süneyi bulundukları yerlerde yerler. 9 aylık olan keklikler yağlı tohumlarla besleniyorlar bunlar üredikleri zaman tekrar palaz olacakları için yine kene ve sünede mücadelede çok önem arz ediyor. Ekolojik sistemin çok önemli bir parçası ülkemizde her yerde bulunan bir kanatlı türüdür insanlarımızın çok önem verdiği şarkılarımızda türkülerimizde dahi bulunan bir hayvan türüdür. Ötmesi ve görünüşü doğada bulunduğu yerlerde ki zararlıların azalması gibi imkanları da unutmamak lazım” diye konuştu.