Yozgatlıların yine gözdesi 'Kuzine'

Yozgatlıların yine gözdesi 'Kuzine'

Yozgat’ta hava sıcaklıklarının düşmesi ile birlikte vatandaşın soba telaşı başladı.

A+A-

Havaların soğumasıyla birlikte kış hazırlıklarını hızlandıran vatandaş, soluğu sobacılarda aldı. Yozgat’ta elektrik ve doğalgaza gelen zamlar nedeniyle vatandaşlar sobaya yönelirken, kuzine tercih ediliyor.

Havaların soğuması ve yakıt fiyatlarının artması, vatandaşların soba tercihini de değiştirmeye başladı. Eskiden kullanılan kovalı ve dökümlü sobaların aksine ısınmanın yanı sıra birçok özelliği de bünyesinde bulunduran kuzineye geçiş yapılmaya başlandı Vatandaşlar artan yakıt faaliyetlerinden en az oranda etkilenmek adına ısınmanın yanında başka özellikleri olan sobaları tercih etmeye başladı. Bu kapsamda eski klasik sobaların satışı oldukça azalırken yerine ısınma, yemek pişirme, su ısıtma, ekmek pişirme ve çay demleme bölmeleri bulunan kuzinelere rağbet arttı.

KUZİNE SOBA TERCİH EDİLİYOR

Yozgat’ta evlerde olduğu kadar işyerlerinde de kuzine sobalara rağbet gösteriliyor. Havaların soğumasıyla birlikte sobalarını kuran işyerleri, kuzine sobalarda hem yemek pişiyor hem de çay demliyor.

Vatandaşlar ısınma amaçlı sobaların yanında daha fonksiyonlu olan kuzine rağbet gösteriyor.

Gelişmiş fırınların ve daha modern sobaların çıkmasıyla kullanımı azalan kuzinelerin yeniden gözde hale gelirken, vatandaşlar hem ısınmak hem de yemek yapabildikleri için kuzine sobalara rağbet gösteriyor.

Vatandaşların nostalji merakı ve doğalgaza yapılan son zamlarla birlikte soba satışları hız kazanmaya başladı. Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte ısınmak için kömür sobalarına rağbet gösteren vatandaşların tercihi ise genellikle kuzineli sobalar oluyor. Hem ısınmak hem de yemek yapabilmek için kuzineli sobaları tercih eden vatandaşlar soba fiyatlarını da yüksek bulurken, kuzinelerin fiyatı bin lira ile bin 500 lira arasında değişiyor.

HEM FIRIN HEM DE SOBA

Soba satıcılar, “Alt kısmında ise yemek pişirilir. Sadece ısınma amacıyla kullanılmaz. Kuzine kullanımı yok olmaya yüz tutmuşken son yıllarda yeniden canlandı. Vatandaşlar özellikle köylerinde hem fırın hem soba kullanmaktansa iki işe de yarayan kuzineyi tercih ediyorlar” dedi.

KUZİNEDE PATETES

Bankalar Caddesi esnaflarından İbrahim Selvi, kuzine sobalarda hem yemek yapılması hem de ısınılması nedeniyle tercih edildiğini belirterek, havaların soğumaya başlaması ile sobaların yandığını söyledi.

Kuzine sobanın hım ısıtmasından hem de fırınından yararlandıklarını aktaran Selvi, fırının içerisine patates atarken, üzerinde de çay demlediklerini kaydetti.

Yozgat Hakimiyet