Yozgatlılara seslendi! Gıdanı koru, sofrana sahip çık

Yozgatlılara seslendi! Gıdanı koru, sofrana sahip çık

Yozgat Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya, krizlerin tarımın ve gıda güvenliğinin vazgeçilmez olduğunu bir kez daha gösterdiğini belirterek, her yıl üretilen gıdanın üçte birinin kayba uğradığını ya da israf edildiğini söyledi.

A+A-

Yozgat Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya, her yıl küresel olarak üretilen gıdanın yaklaşık % 30’u israf edildiğini kaydetti.İl Müdürü Özkaya, başkanlık tarafından 2020 yılında “Gıdanı Koru-Sofrana Sahip Çık” kampanyasının başladığını hatırlattı.

İl Müdürü Özkaya “Gıdanın kutsal bir değeri vardır. Açlıktan ve kıtlıktan insanların öldüğü bir dünyada gıdanın önemi gün geçtikçe daha da artmaktadır. Ayrıca her üç gıdadan biri çöpe gidiyor. Covid-19 pandemisi ile savaşmaya devam ettiğimiz bu günlerde gıda arzının önemi kadar gıdanın korunması ve israf edilmemesi de önem arz etmektedir” dedi.

Yozgatlılara seslendi! Gıdanı koru, sofrana sahip çık

Yemlerin Piyasaya Arzı ve Kullanımı Hakkında Yönetmelik değiştirilerek lokanta, otel, fabrika gibi toplu yemek tüketim yerleri ile hazır gıda üretim işletmelerindeki gıda artıklarının hayvanlar için yeme dönüştürülmesinin de önünün açıldığını hatırlatan İl Müdürü Özkaya, gıda atıklarının yeniden değerlendirilmesinin amaçlandığını aktardı.

İl Müdürü Özkaya, “Gıda israfından farklı olarak gıda kaybı, tüketicinin eline geçmeden önceki süreçte, gıdanın üretimden arza kadar olan süreç boyunca kat ettiği yolda üretici ve tedarikçilerin hatalı alışkanlıkları ve seçimleri sonucunda tüketilebilir gıdalarımızın kaybedilmesi ve israf edilmesine verilen addır. Kısaca hasattan/kesimden/avlanmadan sonra gıda arz zincirine giren ancak bir şekilde ziyan edilen gıdalar, gıda kaybını tanımlar. Bunun yanında; lokantada yemek yedikten sonra tabaklarda bırakılan yemek artıkları, ihtiyaç listesi hazırlanmadan yapılan ve çürüyerek çöpe gitmesi kaçınılmaz olan, market ve pazar alışverişlerinden alınan ihtiyaç fazlası ürünlerin çöpe atılmaları da gıda israfı sonucunu doğurmaktadır” ifadelerini kullandı.

Yozgat Hakimiyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.