Yozgatlılara çağrıda bulundu! Sakın ihmal etmeyin

Yozgatlılara çağrıda bulundu! Sakın ihmal etmeyin

İyi dişlere sahip olmak ve hayat boyu sağlıklı kalabilmek için gerekli olan bakım kişinin kendi elinden geçiyor.

A+A-

İyi dişlere sahip olmak ve hayat boyu sağlıklı kalabilmek için gerekli olan bakım kişinin kendi elinden geçiyor. Sağlıklı dişler konusunda bakımın günlük dikkatlerden geçtiğini belirten uzmanlar ağız sağlığının önemine vurgu yapıyor.

Ağız ve diş sağlığı konusunun giderek daha da önemli olmaya başladığı günümüzde vatandaşlar sağlıklı dişler için uzmanların uyarılarını dikkate almalı. Diş Hekimi Salih Türkben, 'Sağlıklı diş demek sadece be yaz diş demek değildir' diyerek ve herkesin dişler konusunda kendisine özel davranması gerektiğini söyledi.

Diş Hekimi Türkben “Diş denildiğinde çoğu insanın aklına beyazlık geliyor. Beyaz diş demek sadece daha bakımlı olma durumu demektir. Ama eğer sağlıklı diş istiyorsanız kesinlikle sadece beyazlık duru munu gözetmemelisiniz. Dişlerin sağlığı kişinin diş yapısına göre değişebiliyor. Bazen sağlıklı diş sahibi olmak için çürük dişlerin çekilmesi ve ya dolguların ya pılması gerekiyor. Yani çok kap samlı bir durumdur diş sağlığı. Tek pencereden bakılamayacak kadar geniş ve kapsamlı bir ko nudur. Bu bakımdan dişlerin sağlığı denildiğinde herkes kendi diş özelliğine göre değerlendirme yapmalıdır. Dişlerine ne gerek tiğini bilen kişiler daha sağlıklı tedavi süreci görüp ne yapmaları gerektiğini bilirler” dedi.

VAKTİNDE TEDAVİ ÇOK ÖNEMLİ

Sağlıklı dişler için kişilerin en küçük çürük ya da sorun durumunda uzman kişilere danışmaları gerektiğini ve ertelemelerin daha kötü sonuçlara neden ola bileceğini dile getiren Türkben “Vaktinde küçük bir dolguyla iyileşmesi mümkün olan diş ağ rılarının tedavi edilmemesi halinde kanal tedavisiyle tedavi edilebilir. Bu önemli bir durum dur. Çünkü dişin daha kötü sonuçlara gebe olması sonucu doğurulabilir. Her durumda dikkatli ve dişlere özenli davranılmalıdır. Kanal tedavisiyle de sonuç alın madığı zaman ağrıyan dişin çe kildiği biliniyor. Çünkü son çare dir artık. Kanal dişin kökü ve ana beslenme kaynağıdır. Dişin son çareye gelip tedavi edilmek için hastaneye getirilmesi yapılacak olan tedaviyi de belirliyor” diye konuştu.

BAKIMSIZLIK EN SIK GÖRÜNEN DURUM

Genellikle hastaların diş bakımsızlığı nedeniyle dişlerinden olduğunu ve diş bakımının çok önemli olduğunu dile getiren Türkben, “Ağız ve diş sağlığı bakımına önem verilmemesi sağlık sorunlarını da ortaya çıkarıyor. Günde iki kere düzenli diş fırçalamayı, diş ipi kullanmayı ve ağız çalkalama solüsyonlarıyla gargara yapılmasını öneriyoruz. Ayrıca 6 ayda bir diş hekimlerini ziaret etmelerini tavsiye ediyoruz. Diş bakımında önemli olan doğru fırçalamayken, doğru fırçalama için de uygun diş fırça seçimi yapılmalı. Diş fırçası ıslatılmamalı. Mercimek büyüklüğünde macun sıkılmalı. 45 derecelik açıyla dişetinden dişe doğru dairesel hareketler yaparak dişler ön yüzlerinden fırçalanmaya başlanmalıdır. Ön dişlerden arka dişlere doğru tüm dişlerin fırçalanmasına dikkat edilmeli. Aynı şekilde dişlerin arka yüzleri de fırçalanmalıdır. Ön dişlerin arka yüzleri fırça dikine tutularak te mizlenmelidir. Son aşama olarak da dişlerin çiğneyici yüzleri de ileri geri hareketlerle temizlenmelidir. Bu şekilde fırçalama işlemi sonlandırılmalı” ifadelerini kullandı.

Yozgat Hakimiyet