Yozgatlılar tepkili! Fiyatlar cep yakıyor

Yozgatlılar tepkili! Fiyatlar cep yakıyor

Yozgat’ta vatandaşlar, haftanın belirli günlerinde kurulan semt pazarında fiyatların yüksek olmasından dolayı tepki gösterdi.

A+A-

Yozgat’ta vatandaşlar, haftanın belirli günlerinde kurulan semt pazarında fiyatların yüksek olmasından dolayı tepki gösterdi. Sonbahar mevsiminin kendini hissettirdiği şu günlerde köylü ürünlerinin de pazarda yerini almasına rağmen meyve ve sebze fiyatlarının bahar dönemiyle aynı seyirde gitmesi vatandaşın cebini yakıyor.

Pazar tezgahlarında başlıca sebze ve meyvelerin kilogram fiyatları şu şekilde; Yeşil fasulye 9 TL ile 10TL, biber 5 TL, elma 5 TL, mandalina 5TL, çilek 20 TL, üzüm 6 ile 7 TL arasında, kavun 2,5 TL, turşuluklar ise 6 lira ile 10 lira satışa sunulurken mevsimin en ucuz sebzesi ise 3 kilogramı 10 TL ile domates ve patlıcan oldu.

Pazara alışverişe gelen Tülay Doğan isimli kadın, bu yıl sebze ve meyve fiyatlarında herhangi bir ucuzlama olmadığını belirtti.  Doğan, “Biz 7 nüfuslu bir aileyiz. Her eşim çalıştığı için Pazar alışverişini ben yapıyorum. Eskiden 50 TL ile bütün Pazar alışverişimizi yapardık. Şimdi ise 2-3 çeşit sebze alsam 50 TL bitiyor. Her şey ateş pahası olmuş durumda. Marketlere gidiyoruz orası daha fazla cebimizi yakıyor. Bir 5 kiloluk yağ olmuş 80 lira, biz bu yağı geçen yıl 35 liraya alıyorduk. Çay, şeker, un, peynir, zeytin bunları gramla alıyoruz. Allah sonumuzu hayır eylesin. Bu pahalılık nereye kadar gidecek bilmiyoruz. Her şeyden kısıyoruz. 2-3 kilo almamız gereken sebzeyi ancak bir kilo alabiliyoruz. Eti, sütü saymıyorum bile bayramdan bayrama et görebiliyoruz.”dedi.

Yusuf Bolat isimli vatandaşta kendisinin emekli olduğunu belirterek, “6 yıl önce emekli oldum. Aldığım aylık emekli maaşı 2 Bin TL, sigara dahi kullanmıyorum. Ama yinede aldığım maaş yetmiyor. Eskiden fiyatlar bu kadar yüksek değildi. Şimdi bir markete giriyorum aldığım aylığın yarısı gidiyor. Şu an köy ürünleri de pazarda olmasına rağmen fiyatlar yüksek. Hanım 8 kilo turşuluk almamı istedi. Turşuluklar 7-8 lira 5 kilo ancak alabildim. Asgari ücretle evini geçindirenlerinde bizlerden farkı yok. Evi kira ise ve okula giden çocukları da varsa Allah yardım etsin. Geçim zor. Bu fiyatlarla nereye kadar böyle gidecek.”diye konuştu.

Pazarcı esnafı da fiyatların normal olduğunu belirterek, “Pazarda fiyatlarımız normal, bazı ürünleri kamyonlarla yüzlerce kilometre gidip yerinden alıyoruz. Mazot’un litresi 8 liraya dayanmış. İşçilik ve diğer giderlerle artmış. Buna rağmen maliyetine yakın bir fiyattan satıyoruz. Devletimiz öncelikle mazot gibi, işçilik giderlere yönelik kolaylıklar sağlaması gerekir. Bizlerde ekmeğimiz için çalışıyor ve ev geçindiriyoruz. Üretici sebzeleri yetiştirmek için masraf ediyor, gitseniz oda zararına satıyoruz diyor. Çünkü maliyetini kurtarmıyor. Mazot ve gübre ve ilaç fiyatları almış başını gitmiş. Bizler yinede imkanlarımızı zorlayarak vatandaşımıza en uygun şekilde fiyatları yansıtmaya çalışıyoruz. Bazı ürünleri tamamen maliyetine satmak zorunda kalıyoruz.”diye konuştu. 

Yeni Ufuk