Yozgatlılar soğuk havalarda bağışıklık sistemini bakın nasıl güçlendiriyor

Yozgatlılar soğuk havalarda bağışıklık sistemini bakın nasıl güçlendiriyor

Yozgat'ta havaların soğumasıyla birlikte, kış hastalıklarından korunmak isteyenler arasında sakatat tüketimi artış gösteriyor.

A+A-

Yozgat'ta havaların soğumasıyla birlikte, kış hastalıklarından korunmak isteyenler arasında sakatat tüketimi artış gösteriyor. A vitamini, B grubu vitaminleri, demir, çinko, fosfor ve potasyum mineralleri bakımından zengin olan sakatatlar, kış aylarının vazgeçilmez gıdaları haline gelmiş durumda. Kuzu kelle, paça, işkembe, ciğer, böbrek, pöç gibi çeşitli sakatat ürünleri, Yozgatlıların sofralarını süslüyor.

Diyetisyenler, sakatat ürünlerinin bağışıklık sistemini güçlendirmede etkili olduğunu belirterek, Yozgat'ta kış aylarının gelmesiyle birlikte sakatat tüketiminin arttığını açıkladı. Sakatatların yeterli miktarda tüketilmesinin, bağışıklık sistemini desteklemede önemli bir rol oynayabileceğini vurgulayan diyetisyenler, özellikle işkembe çorbasını bol yeşillikli salata ile birlikte tüketmenin bağışıklığı güçlendirebileceğini önerdi.

havalar-sogudu-sakatata-talep-artti-001.jpg

Yozgat'ta geniş bir sakatat çeşitliliği bulunuyor. Karaciğer, akciğer, kalp, böbrek, dil ve baş eti gibi organlar kırmızı sakatat grubunu oluştururken, işkembe, mumbar, ince bağırsak, beyin, omurilik gibi dokular beyaz sakatatlar grubuna dahil ediliyor. Bu zengin içerikleri sayesinde sakatatlar, A vitamini, B grubu vitaminleri, demir, çinko, fosfor ve potasyum mineralleri açısından oldukça zengin bir besin kaynağı olarak öne çıkıyor.

Sakatat tüketiminin tok tutma özelliğiyle bilinen diyetisyenler, yüksek protein içeriğine sahip olmalarının da açlık hissini azaltmada etkili olduğunu belirtti. Ancak, sakatat tüketimi sonrasında sindirimi desteklemek için bol su içilmesini önerdi.

Kasap esnafı, havaların soğumasıyla birlikte sakatat talebinin arttığını ifade ederek, kış aylarında kuzu kelle, paça, işkembe, ciğer, böbrek, pöç gibi ürünlerin tercih edildiğini söyledi. Sakatatların bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinciyle, özellikle kış mevsiminde bu besinlere ilginin arttığını belirtti.

Havaların soğumasıyla birlikte Yozgatlıların tercih ettiği sakatatlar, sağlıklı beslenme ve bağışıklık sistemini güçlendirme amacıyla sofralardaki yerini almaya devam ediyor.

İlgili Haberler