Yozgatlılar kentsel dönüşüme sıcak bakıyor mu?

Yozgatlılar kentsel dönüşüme sıcak bakıyor mu?

Kentsel dönüşüm hamlesinde Yozgat’ta üzerine düşen payı alırken kentin dört bir yanında çalışmalar devam ediyor ve yeni binalar yükseliyor.

A+A-

Kentsel dönüşüm hamlesinde Yozgat’ta üzerine düşen payı alırken kentin dört bir yanında çalışmalar devam ediyor ve yeni binalar yükseliyor.

2012 yılında başlatılan kentsel dönüşüm planlaması kapsamında Yozgat’ta 559 riskli bina tespit edilirken, 500 binanın yıkımı gerçekleştirildi. Kentsel dönüşüm kapsamında yapısal dönüşümler için Yozgat’ta 3 milyon 547 bin 590 TL ödeme yapıldı.

Çarpık kentleşmesinin önüne geçilmesi ve riskli binaların ortadan kaldırılması amacıyla Yozgat’ta 2 adet riskli ve rezerv alan tespit edildi.

YOĞUN YAPILAŞMA DİKKAT ÇEKİYOR

Yozgat Hakimiyet Gazetesi’nde yer alan habere göre, kentsel dönüşümün yoğunluk gösterdiği bölgeler Karatepe ve Yenicami Mahallesi başta gelirken, Çapanoğlu Mahallesi ve Şehir Hastanesi bölgesi ise yoğun yapılaşmanın yaşandığı alanlar olarak dikkat çekiyor.

Yozgat’ta kentsel dönüşüm çalışmaları artık çok geniş alanlara yayılmaya başladı. Şehrin dört bir yanında devam eden dönüşüm çalışmalarıyla birlikte oluşan ilginç manzaralardan birisi ise, apartman ve devasa siteler arasında giderek kaybolan müstakil yapılar ve gecekondular oldu.

Kentsel dönüşümün yoğunluk gösterdiği bölgeler Karatepe ve Yenicami Mahallesi başta gelirken, Çapanoğlu Mahallesi ve Şehir Hastanesi bölgesi ise yoğun yapılaşmanın yaşandığı alanlar olarak dikkat çekiyor. Yozgat şehir merkezinde son 6 yıl içerisinde eski yapılar ve müstakil yapı kamulaştırılırken, dönüşüm uygulanan yerlerde ise devasa site ve konutlar yükseliyor.

Yozgat’ta yürütülen çalışmalarda ön plana çıkan Karatepe ve Yenicami Mahallesi dönüşüm projelerinde önemli bir mesafe kaydetti.

Kent merkezinde büyük ölçekli dönüşüm projeleri yürütülüyor. Bazı bölgelerde yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları vatandaşlardan tam not alırken, şehir merkezinin önümüzdeki 10 yıl içerisinde tamamen modern yapı ve konutlardan müteşekkil olması bekleniyor.

Çevre ve Şehircilik Yozgat İl Müdürü İbrahim Tamer, kentsel dönüşüm ile deprem ve afet riskine karşı yapı stokunun yenilenmesini ve konutların güvenli hale getirilmesinin amaçlandığını söyledi.

Kentsel dönüşüm hamlesinin 2012’den bu yana uygulandığını hatırlatan İl Müdürü Tamer, 559 riskli binanın tespitinin yapıldığını, bunlardan 500’ünün yıkıldığını kaydetti. 2012 yılından bu yana 573 kişinin kentsel dönüşüm desteğinden yararlandığını dile getiren İl Müdürü Tamer, 18 ay boyunca 810 TL kira yardımı yapıldığını belirtti.