Yozgatlı ismin anısına ödül verilecek

Yozgatlı ismin anısına ödül verilecek

9 Şubat 2012 yılında vefat eden hemşehrimiz Arif Baş’ın anısını yaşatmak ve yazınımıza yeni değerler kazandırmak amacıyla 2017 yılından bu yana verilen Arif Baş Edebiyat Ödülü, 2023 yılında öykü dalında verilecek.

A+A-

9 Şubat 2012 yılında vefat eden Köy Enstitülü öğretmen, araştırmacı yazar-şair hemşehrimiz Arif Baş’ın anısını yaşatmak ve yazınımıza yeni değerler kazandırmak amacıyla 2017 yılından bu yana verilen Arif Baş Edebiyat Ödülü, 2023 yılında öykü dalında verilecek.

Edebiyat haberde yer alan habere göre, ‘’Ödüle aday olma koşulları, Ödüle 1 Ocak 2023 – 30 Haziran 2023 arasında yayımlanmış öykü kitapları ya da yayıma hazır öykü kitabı bütünlüğündeki dosyalarla katılabilinir. Ödül bir kitaba dosyaya verilir, bölüştürülemez. Seçici kurul üyeleri gerek görürse, bir dosyaya / kitaba Seçici Kurul Özel Ödülü verebilir. Ödüle aday olacak gösterilecek olan öykü kitapları ya da dosyaları daha önce ödül almamış olmalıdır. Ödüle, yayınevleri de kitabını yayımladıkları yazar adına (onayını alarak) katılabilirler. Gönderilen kitaplar ya da dosyalar iade edilmez. Ödüle yazarın ve seçici kurul üyelerinin yakınları katılamazlar. Ödüle son aday olma tarihi 30 Haziran 2023 günü olup postadan kaynaklanan gecikmelerden seçici kurul üyeleri ve Baş Ailesi sorumlu değildir. Ödül sonucu (Her yıl) Temmuz ayının sonunda açıklanır. Ağustos ayı içerisinde yapılan Bahadın Kültür Şenliği kapsamında yazarın kurduğu Arif Baş Müzesi önünde yapılacak törenle oğlu Oğuz Baş tarafından ödül kazanan yazara verilir. Ödülün parasal değeri 5 bin liradır. Ayrıca, ödül alan yazara günün anısına bir de plaket verilir. Seçici Kurul Saygı Öztürk, Öner Yağcı, Celal İlhan, Salim Taşçı, Hande Baba, Sadık Arslan. Ödüle aday olacak katılacak öykü kitaplarına ya da dosyalarına yazarın özgeçmişi, bir fotoğrafı, adres ve telefon numarası eklenerek 7 adet olmak üzere aşağıdaki ad ve adrese gönderilmelidir’’ denildi.

Yeniufuk