Yozgatlı isim köy köy gezdi! Körfezi yeniden yazarak 3’üncü kitabını çıkardı

Yozgatlı isim köy köy gezdi! Körfezi yeniden yazarak 3’üncü kitabını çıkardı

Uzun yıllardır süren emeğin ardından, Yozgat'ın Akdağmadeni Gökdere köyü nüfusuna kayıtlı Gazeteci-Yazar Mustafa Eranıl, 3. kitabını yayınladı.

A+A-

Uzun yıllardır süren emeğin ardından, Yozgat'ın Akdağmadeni Gökdere köyü nüfusuna kayıtlı Gazeteci-Yazar Mustafa Eranıl, 3. kitabını yayınladı. Yaklaşık 6 ay boyunca özveriyle hazırladığı "Körfez Şairleri Antolojisi" adlı kitap raflardaki yerini aldı.

Bu kitap, Körfez bölgesinde yaşayan şairlerin yer aldığı bir araştırma kitabı olup, kendi alanında bir ilk olarak dikkat çekiyor. 412 sayfadan oluşan kitap, içinde 81 farklı şairin 400 şiiri ve şairlerin hayat hikayelerini barındırıyor. Renkli sayfalarla basılan bu eser, titiz bir çalışmanın ürünü olarak okurların karşısına çıktı.

Kitabın hazırlık sürecinde, Gazeteci-Yazar Mustafa Eranıl'ın üç temel kritere odaklandığı belirtiliyor. Eranıl, bu kriterleri şu şekilde açıklıyor: "Kitabımızda yer verdiğimiz şairleri şu üç kritere göre değerlendirdik. Birincisi, şairin Körfez doğumlu olması gerekiyordu. İkincisi, doğum yeri başka bir yer olmasına rağmen Körfez'de ikamet ediyor gerekiyordu. Üçüncüsü ise, başka bir yerde doğmuş olsa da Körfez'de en az 5 yıldır herhangi bir yerde görev yapıyor olması gerekiyordu. Bu üç kriterin en az birine sahip olan şaire kitabımızda yer verdik."

Kitabın hazırlık aşamasında köyleri, mahalleleri, sivil toplum kuruluşlarını, muhtarları, imamları, kamu kurumlarını ve sendika başkanlarını ziyaret eden Eranıl, 216 farklı şaire ulaştı. Ardından oluşturduğu bir kurulda 81 şairin kitapta yer almasına karar verildi. Eranıl, bu çalışmanın devam edeceğini belirtiyor.

Eranıl, kitabın içeriğinde geniş bir yelpaze sunmaya özen göstermiş. Kitapta yer alan şairler arasında 10 müdür, 2 akademisyen, 15 halk ozanı, 10 öğretmen, 2 imam, 2 gazeteci, 1 asker emeklisi gibi farklı mesleklerden gelen isimler bulunuyor. Ayrıca, 2016 yılında şehit olan Şehit Uzman Onbaşı Erdi Demirer'e ait şiirler de kitapta yer alıyor.

Eranıl, her şaire 5 sayfa ayırdığını ve bu sayfalarda şairin kısa özgeçmişi ile şiirlerine yer verdiğini belirtiyor. Kitap, 17 yaşındaki gençlerden 85 yaşındaki yaşlılara kadar her yaş grubundan okuyuculara hitap ediyor.

Kitabın hazırlık sürecinde desteklerini esirgemeyen isimlere teşekkür eden Eranıl, kitabın basım aşamasında Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt'e, Ensar Alüminyum Firması Yönetim Kurulu Başkanı Recep Sarıdoğan'a, Önal Nakliyat Firması'nın sahibi Ahmet Önal'a, Marmara Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Esener Maçil'e, Kocaeli Yozgatlılar Federasyonu Başkanı Erol Akalın'a, Özcoşkunlar Mobilya Sahibi Ömer Faruk Coşkun'a, Ensar Giyim mağazası sahibi Vedat Kılıç'a, Umman Mühendislik Firması Sahibi Hayrettin Deniz'e ve Körfez Şoförler Odası Başkanı Ali Karadeniz'e teşekkürlerini iletiyor.

Mustafa Eranıl'ın "Körfez Şairleri Antolojisi," yazarın 3. kitabı olarak okuyucularla buluştu. Eranıl, yeni kitabı "Dönemin Dönekleri" isimli kitabının ise şu anda matbaada basıldığını ve bir hafta sonra piyasada olacağını belirtiyor. Kitaplarını hazırlarken topluma önemli bir katkı sunmayı hedefleyen Eranıl, Türk edebiyatına bu eserlerle yeni bir soluk getiriyor.

İlgili Haberler