Yozgatlı gençleri sevindirecek projenin detaylarını açıkladı

Yozgatlı gençleri sevindirecek projenin detaylarını açıkladı

Yozgat gençlerini hedef alan yeni bir proje hayata geçirildi.

A+A-

Yozgat gençlerini hedef alan yeni bir proje hayata geçirildi. Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) tarafından desteklenen 2023 Yılı Kırsal Kalkınma ve Turizm Teknik Destek Programı çerçevesinde Sorgun Gençlik Derneği (SORGED) tarafından gerçekleştirilen proje, "Yeşil Mutabakat ve Yeşil Dönüşüm Eğitimi" adını taşıyor. SORGED Yönetim Kurulu Başkanı Halil Uğuz, proje kapsamında yapılan çalışmaları ve hedefleri açıkladı.

genclerimize-hayirli-olsun.jpg

Yeşil Mutabakat ve Yeşil Dönüşüm Eğitimi'nin amacı, çevresel, ekonomik ve sosyal boyutlarıyla Yeşil Mutabakatın hedefleri ve mekanizmaları hakkında gençleri bilgilendirmek ve farkındalık oluşturmaktır. Proje, 18-30 yaş aralığındaki gençlere yönelik olarak tasarlanmış olup, Yeşil Mutabakat kapsamında oluşturulan anlaşmalar, eylem planları ve stratejiler konusunda katılımcılara bilgi sağlamayı amaçlamaktadır. Aynı zamanda, günlük yaşamda ve iş hayatında yeşil dönüşümün nasıl uygulanabileceği ve sosyal sorumluluk kavramlarıyla nasıl birleştirilebileceği konusunda da bilinçlendirme yapılacak.

Projeyi değerlendiren SORGED Yönetim Kurulu Başkanı Halil Uğuz, iklim değişikliği ile mücadele bağlamında Türkiye'nin uluslararası alanda attığı önemli adımlara vurgu yaptı. Paris Anlaşması'nın, iklim değişikliğiyle mücadelede uluslararası alanda atılan ilk ve en önemli adım olduğunu belirten Uğuz, Türkiye'nin bu süreçte 2053 karbon-nötr hedefini açıkladığını ifade etti. Ayrıca, projenin Avrupa Yeşil Mutabakatı ile uyumlu bir şekilde, 2030 yılına kadar yüzde 41 oranında emisyon azaltımı taahhüdüne odaklandığını sözlerine ekledi.

genclerimize-hayirli-olsun.jpg

Uğuz, gençlerin bu eğitim sayesinde çevre, iklim değişikliği ve sürdürülebilir kalkınma konularında bilgi, beceri ve farkındalık kazanacaklarını belirtti. SORGED'in çevre ve iklim değişikliği konularında daha önce gerçekleştirdiği projelerle uyumlu bir şekilde, gençlerin yeşil mutabakat ve yeşil dönüşüm konularında motive olmalarını ve yeni projeler geliştirmelerini amaçlayan bu eğitimin, bölge gençlerine ve vatandaşlarına önemli bir katkı sağlaması bekleniyor.

Projeyi hazırlama sürecinde desteklerini esirgemeyen ORAN Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Lütfi Şahin, Yozgat Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Doğu Sezen, Yasin Zincin ve ORAN Kalkınma Ajansı uzmanlarına teşekkür eden Uğuz, Yozgat'a ve gençlere hayırlı olmasını temenni etti.

Etiketler : ,
İlgili Haberler