Yozgatlı genç girişimci TEDx sahnesinde yükseliyor

Yozgatlı genç girişimci TEDx sahnesinde yükseliyor

Yozgat'ın sakin köylerinden birinde okuma yazma bilmeyen bir anne ve çiftçi bir babanın kızı olarak dünyaya gelen Elif Eda Güneş, başarıları ve cesaretiyle adından söz ettiriyor.

A+A-

Yozgat'ın sakin köylerinden birinde okuma yazma bilmeyen bir anne ve çiftçi bir babanın kızı olarak dünyaya gelen Elif Eda Güneş, başarıları ve cesaretiyle adından söz ettiriyor. Genç girişimci, "paylaşılmaya değer fikirler"in paylaşıldığı TEDx platformunda unutulmaz bir konuşma gerçekleştirdi.

Güneş, "Eleştirdiğimiz Kadar Değiştirelim" başlığı altında sunduğu etkileyici konuşmasıyla büyük bir kitleye seslenerek dikkat çekti. Yozgat dahil 81 ilde konuşulan Güneş, yapay zeka, yazılım ve teknolojiye olan ilgisiyle öne çıkıyor.

elif-eda-gunes-3.jpg

Köy okulundaki ilköğrenimini tamamladıktan sonra teknolojinin toplumu iyileştirmek için güçlü bir araç olduğunu fark eden Güneş, Python ve Django gibi yazılım dillerini öğrenerek birçok projede görev aldı. Avrupa Rover Challenge'nin finallerine kalan dünyada ilk liseli ekip olan Ancha Space ekibinde yer alarak önemli bir başarıya imza attı.

Güneş'in dikkat çeken başarıları arasında, köyünden çıkarak Mars'a gönderilen keşif aracını tasarlayan bir şirketin yarışmasına proje göndermesi ve köy okullarına yönelik 'Kelebek Etkisi' adlı projesi bulunuyor.

tedxde-bir-yozgatli-1.jpg

Vodafone'dan aldığı staj teklifiyle mobil uygulama departmanında çalışan Güneş, Java dilini öğrenerek deneyim kazandı. Ayrıca, Kargakarga adlı bir startup'ta account lead olarak görev alırken, MingApp iç iletişim platformunda İçerik Yöneticisi olarak da bulundu.

Elif Eda Güneş, sadece köyünden çıkarak ulusal ve uluslararası düzeyde adını duyuran bir genç olarak, gençlere ve topluma yapay zeka ve teknoloji alanında ilham vermeye devam ediyor. Güneş'in başarıları, Yozgat'ın genç yetenekleri arasında parlayan bir yıldız olmasını sağlıyor.

Etiketler : ,
İlgili Haberler