Yozgat'ın zengin tarihine ışık tutuyor! Etkileyici bir tepe üzerinde yer alıyor

Yozgat'ın zengin tarihine ışık tutuyor! Etkileyici bir tepe üzerinde yer alıyor

Yozgat'ın zengin tarihine ışık tutan Çeşka Yer Altı Şehri, bölgenin en ilginç yer altı yapılarından biri olarak öne çıkıyor.

A+A-

Yozgat'ın zengin tarihine ışık tutan Çeşka Yer Altı Şehri, bölgenin en ilginç yer altı yapılarından biri olarak öne çıkıyor. M.S. 300 yılına kadar uzanan bu antik yerleşim, Yozgat Merkez ilçesine sadece bir taş atımı uzaklıkta, Kirazlı Göleti'nin kuzeyinde etkileyici bir tepe üzerinde yer alıyor.

gizemli-hazine-yozgatta-3.jpg

Çeşka Yer Altı Şehri'nin gizemi, kuzey-batı giriş kapısının esrarengiz kapanışına rağmen, güneydeki ikinci girişin açık olduğu ve kuzeydeki üçüncü girişin dar bir geçitten geçilerek ulaşılan bir odaya açıldığı üç ayrı kapıdan keşfedilebiliyor. Güneydeki giriş, yıkılmış iki katlı kayalara oyulmuş odalardan geçerek içeriye ulaşıyor. Odalar, birbirine bağlı farklı galerilere açılan kapılarla birleştirilmiş durumda. Doğu kısmındaki odada gizemli bir niş bulunurken, batıdaki odada hafif esen rüzgar için bir havalandırma bacası dikkat çekiyor.

gizemli-hazine-yozgatta-1.jpg

Kuzeydeki giriş ise dar bir geçişle ulaşılan bir odaya açılıyor ve bu odanın batısında keşfedilmemiş iki ayrı galeri bulunuyor. En tepede ise kaya mezarları, taşlara oyulmuş büyük ve küçük anıtlar, tarihin sessiz tanıkları olarak göze çarpıyor.

gizemli-hazine-yozgatta-5.jpg

Çeşka Yer Altı Şehri, sadece Yozgat'ın değil, bölgenin genel arkeolojik hafızasına da ışık tutuyor. Kayseri Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun 807 sayılı kararı ile 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak tescil edilen bu antik yerleşim, geçmişin sırlarını gün yüzüne çıkararak adeta bir tarih hazinesi sunuyor. 2018'deki temizlik çalışmalarında ortaya çıkan Roma seramikleri ve Bizans izleri, bölgenin zengin geçmişine dair önemli ipuçları sunmaktadır. Çeşka Yer Altı Şehri, taşın altında değil, aynı zamanda tarih öncesine ait bir kültür hazinesine ev sahipliği yaparak, bölgenin köklü geçmişini yeniden canlandırıyor.

İlgili Haberler