Yozgat'ın tarım potansiyeli güçleniyor! 6 köyde 6 çiftçi ile ekimi yapıldı

Yozgat'ın tarım potansiyeli güçleniyor! 6 köyde 6 çiftçi ile ekimi yapıldı

Yozgat'ın tarım potansiyeli, Tarım ve Orman Bakanlığı Araştırma Enstitüleri tarafından geliştirilen yeni arpa çeşitleri ile daha da güçlendiriliyor.

A+A-

Yozgat'ın tarım potansiyeli, Tarım ve Orman Bakanlığı Araştırma Enstitüleri tarafından geliştirilen yeni arpa çeşitleri ile daha da güçlendiriliyor. Yerli arpa çeşitlerini tanıtmak ve yaygınlaştırmak amacıyla başlatılan çalışma kapsamında, Yozgat'a bağlı üç ilçede belirlenen altı köyde toplam altı çiftçi ile 13 farklı yerli arpa çeşidi ekimi gerçekleştirildi.

arpa-ekimi-yapildi4.jpg

Sorgun ilçesinde gerçekleştirilen ekim etkinliğine katılan Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya, yaptığı açıklamada, ilin en çok üretilen ürününün hububat olduğunu belirtti. Özkaya, özellikle arpanın Yozgat tarımında önemli bir yer tuttuğuna vurgu yaparak, "Amacımız, bu potansiyeli daha fazla harekete geçirerek verimi artırmak. Bakanlığımızın araştırma kuruluşları tarafından yürütülen tohum geliştirme çalışmaları sonucunda, dayanıklı ve yüksek verimli çeşitler ortaya çıkmaktadır" dedi.

Ekimlerde kullanılan tohumların çoğu Ankara Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen çeşitlerden oluşuyor. Bunlar arasında Burakbey, Akar, Anka06, Bozlak, Misket, Sayım40, Sinanbey, Asil, Tosunpaşa, Anka13 ve Cacabey bulunmaktadır. Ayrıca, kavuzsuz arpa çeşidi Yalın ile Konya Bahri Dağdaş Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen Ayrancı ve Keykubat da ekimler arasında yer aldı.

arpa-ekimi-yapildi.jpg

Özkaya, ekimlerin ardından yapılacak takip çalışmalarının çiftçilere ve kamuoyuna duyurulacağını belirterek, "Bu demonstrasyonlarımızın sonuçları, çiftçilerimizin bilgilendirilmesi ve tarım sektöründeki gelişmelerin kamuoyuna aktarılması açısından önem arz etmektedir" ifadelerini kullandı. Yozgatlı çiftçiler, yeni arpa çeşitlerinin tarımsal verimliliklerine katkı sağlamalarını beklerken, bu girişimle birlikte Yozgat'ın tarımsal potansiyelinin daha da artması hedefleniyor.

İlgili Haberler