Yozgat'ın Sorgun ilçesinde yeşil seferberliği başlatıldı

Yozgat'ın Sorgun ilçesinde yeşil seferberliği başlatıldı

Sorgun Belediyesi tarafından düzenlenen Milli Ağaçlandırma Günü etkinliğinde 20 Bin fidan toprakla buluştu.

A+A-

Sorgun Belediyesi tarafından düzenlenen Milli Ağaçlandırma Günü etkinliğinde 20 Bin fidan toprakla buluştu.

Belediye Başkanı M Erkut Ekinci, yaptığı açıklamada; ağaçlandırma çalışmaları kapsamında ilk etapta 550.000 metrekare alana 20.000 fidan, sonraki etaplarda ise toplam 1.100.000 metrekare alana 60.000 adet fidan dikileceğini söyledi.

Etkinliğe; Sorgun Kaymakamlığı, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, İlçe Ziraat Odası, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve birçok kurumum davet edildiğini kaydeden Başkan Ekinci, “Projemizin yer aldığı Sorgun İlçesi’nde Hatıra Ormanı Ağaçlandırması yapıyoruz. Bu amaçla, Milli Ağaçlandırma Günü EPTISA Türkiye’nin katkılarıyla 10.000 adet fidanı Yeni Anadolu madencilik sahası orman alanına dikiyoruz. Böylece, belediyemize tahsisli ağaçlandırma alanına toplam 30 Bin fidan kazandırıyoruz.”dedi.

Sorgun Atıksu Arıtma Tesisi Projesine de değinen Başkan Ekinci, “T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Sorgun Belediyesi tarafından tasarlanıp hayata geçilen Sorgun Atıksu Arıtma Tesisi Projesi ile Sorgun’un su kaynakları korunmakta ve Sorgun halkına temiz bir gelecek sağlanmaktadır. Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen 9000 m3 /gün kapasiteli Sorgun Atıksu Arıtma Tesisi, şehir merkezine yaklaşık 7 km uzakta bulunan Eğriöz Deresi yakınında inşa edilmektedir. Tesisin, Ağustos 2022’de devreye alınması planlanmaktadır. Proje sayesinde hem Eğriöz Deresi’nin hem de Gelingüllü Rezervuarının su kalitesinin iyileşmesine katkı sağlanacaktır. Proje kapsamında Müşavir firma olarak EPTISA Türkiye, Atık Su Arıtma Tesisi inşaat kontrolörlük çalışmaları ile eş zamanlı olarak Sorgun Belediyesi’ne teknik destek sağlayarak kapasite güçlendirme çalışmalarını yürütmektedir.” diye konuştu.

Yeniufuk