Yozgat'ın saklı cennetine hayran kaldılar

Yozgat'ın saklı cennetine hayran kaldılar

Yozgat Bozok Üniversitesi’nde eğitimlerini sürdüren yabancı öğrencilere yönelik oryantasyon programı kapsamında Kazankaya Kanyonu gezisi düzenlendi. Uluslararası öğrenciler, Yozgat’ı daha yakından tanıma fırsatı buldu.

A+A-

Yozgat Bozok Üniversitesi’nde eğitimlerini sürdüren yabancı öğrencilere yönelik oryantasyon programı kapsamında Kazankaya Kanyonu gezisi düzenlendi.

Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ’ın da katıldığı programda yabancı öğrenciler, hamur açtı, gözleme yaptı ve Yozgat’ın yöresel ürünlerini yakından tanıma fırsatı buldu.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ beraberinde Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Akın, Genel Sekreter Prof. Dr. Uğur Kölemen, Yozgat Bozok Üniversitesi’ne yeni kayıt yaptıran uluslararası öğrencilerin oryantasyon programı kapsamında Aydıncık Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen gezi programına katıldı.

Uluslararası öğrencilerin yaşayacakları şehirle kaynaşması, Yozgat'ta yabancılık çekmemesi, Yozgat'ın tarihi ve doğal güzellikleri ile kültürümüzü tanımaları amacıyla düzenlenen oryantasyon programında, Azerbaycan, Kazakistan, Gambiya, Nijerya, Somali, Fas ve Mısır gibi ülkelerden gelen ve ülkemizin kültür elçileri olarak bilinen Uluslararası öğrencilerimiz Aydıncık Kültür Evi, Haceş Müze Evi ve Yozgat’ın saklı cenneti olan Kazankaya kanyonunun eşsiz güzelliklerini yerine görme fırsatı buldu.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Yozgat Bozok Üniversitesi’nde şu an için 800 civarında uluslararası öğrencinin eğitim ve öğretim gördüğünü söyledi.

Rektör Karadağ, “2021 yılında bu rakamı bine, 2022 yılı ise 2 bin 500 öğrenciye ulaştırma hedefindeyiz. Bu temelde de çok kapsamlı çalışmalar yapıyoruz. Bu vesile ile bu organizasyonu düzenleyen Aydıncık Belediye Başkanı Ahmet Koçak’a şahsım, üniversitem ve öğrencilerim adına teşekkür ediyorum” ifadelerinde bulundu.

2-116.jpg

Öğrencilere iyi bir gelecek hazırlamak için çalıştıklarını anlatan Rektör Karadağ, “Öğrencilerimizle konuştuğumuzda mimarlık, uluslararası ilişkiler, ekonomi, ilahiyat gibi birçok alanda eğitim görmek isteyen öğrencilerimiz var. Biz bu öğrencilerimizi misafir olarak görmüyoruz. Onlar bizim gözbebeklerimiz, yarınlarımız. Hem kültürümüzün tanıtılmasını hem de onların çok iyi bir şekilde yetiştirilip ülkelerine gittiklerinde ülkelerine en iyi şekilde katkı sunmalarını hedeflemekteyiz. Bu temelde faaliyetlerimiz onlarla kaynaşmak ve onlarla bir arada olmak adına devam edecek. İstiyoruz ki onlar bizi iyi tanısınlar, onlar bizden memnun olsunlar. Biz onlara çok iyi bir eğitim vererek geleceğe hazırlayalım istiyoruz” şeklinde konuştu.

3-043.jpg

Aydıncık Belediye Başkanı Ahmet Koçak “Yozgat Bozok Üniversitemiz ile yapmış olduğumuz bir proje kapsamında yabancı ülkelerden Üniversitemize gelen öğrencilerimizi bugün Aydıncık’ta misafir ediyoruz. İlçemizde Aydıncık Kültür Evi, Haceş Müze Evi ve Yozgat’ın saklı cenneti Kazankaya kanyonundayız. Aydıncık, turizm değerleri ile ön plana çıkmaya çalışıyor. Biz de yabancı öğrencilerimize hem Yozgat’ımıza hem de ilçemize hoş geldiniz demek amacıyla böyle bir program düzenledik. Burada öğrencilerimiz hem doğayı keşfediyor, hem ilçemizi, şehrimizi tanıyorlar hem de birlikte hoşça vakit geçiriyoruz. Bizim amacımız yabancı ülkeden gelen öğrencilerimizin buraları görüp tanımaları ve ülkelerine döndüklerinde bizim gönüllü elçilerimiz olarak şehrimizi tanıtarak buralara yeni öğrencilerimizin gelmelerini sağlamalarıdır. Öğrencilerimiz burada Türk kültürünü, değerlerini tanıyorlar. Umarım öğrencilerimiz hoş bir gün geçirirler ve bizler de güzel bir seda bırakabiliriz” dedi.

Öğrenciler, gezi programında gönüllerince eğlenerek unutulmaz bir gün yaşadı.

Yozgat Hakimiyet