Yozgat'ın kimyacı rektörü deney yaptı

Yozgat'ın kimyacı rektörü deney yaptı

Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, kimya gösteri deneylerinde öğrencilerle bir araya geldi.

A+A-

Kariyer Günleri Etkinlikleri kapsamında Fen Edebiyat Fakültesi ve Bozok Kariyer ve Mezun Merkezi tarafından Kimya, Fizik ve Biyoloji Gösteri Deneyleri etkinlikleri yapıldı.

Fizik, kimya ve biyoloji gibi temel bilimler bünyesinde yürütülen uygulamalara dikkat çekmek ve öğrenciler için bölümleri cazip hale getirmek amacıyla yapılan etkinlikte Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ öğrencilerle bir araya gelerek gösteri deneyleri yaptı.

11052022-627bc4f5305bd-default.png

Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Laboratuvarı’nda gerçekleştirilen gösteri deneylerinde Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, öğrencilere temel bilimler açısından kimyanın hayatımızdaki yeri ve önemi hakkında bilgiler verdi. Rektör Karadağ, dünya genelinde gıdadan tarıma, mühendislikten tıp ve eczacılığa kadar çok geniş yelpazede kimyanın birçok disiplinle etkileşimde olduğunu söyledi.

Son dönemlerde daha yaşanabilir bir doğa için popüler olan yeşil kimyaya değinen Rektör Karadağ, kimyasal reaksiyonların sonucu çevrede oluşabilecek zararları minimalize etmek ve gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak adına geleceğin kimyası olarak adlandırılan yeşil kimya hakkında öğrencilere küçük anekdotlar aktardı.

Rektör Karadağ öğrenciler eşliğinde “Fillerin Diş Macunu, Jelibon, Bukalemun Mavi Şişe ve Köpüğün Akibeti “gibi kimyasal tepkime ya da kimyasal reaksiyonla iki veya daha fazla maddenin birbiri ile etkileşmesi sonucu kendi özelliklerini kaybederek yeni özellikte maddeler oluşturmasına yönelik deneyler yaptı.

Rektör Karadağ daha sonra Biyoloji ve Fizik bölümü tarafından yapılan Radyometre, Plazma Küresi, Van De Graff Jenarötrü, Metallerin Boyca Genleşmesi, Anamorfik Ayna, Eular Dsik, Newton Topları, ve Mini Magdeburg ve Vakum Düzeneği adlı deneysel çalışmaları yerinde inceleyerek bilgiler aldı.

Yozgat Hakimiyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.