Yozgat'ın hayallerini yıktı! FETÖ detayı gündeme bomba gibi düştü

Yozgat'ın hayallerini yıktı! FETÖ detayı gündeme bomba gibi düştü

İzmir merkezli Ocakçı Holding'in sahibi Sedat Ocakçı ve eşi Seçilay Ocakçı'nın da aralarında bulunduğu toplam 32 şüpheli, Yozgat'ta dron fabrikası kurma vaadiyle dolandırıcılık yapmak suçlamasıyla adliyeye sevk edildi.

A+A-

İzmir merkezli Ocakçı Holding'in sahibi Sedat Ocakçı ve eşi Seçilay Ocakçı'nın da aralarında bulunduğu toplam 32 şüpheli, Yozgat'ta dron fabrikası kurma vaadiyle dolandırıcılık yapmak suçlamasıyla adliyeye sevk edildi.

İzmir Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen operasyon sonucu gözaltına alınan şüpheliler arasında, holdinge bağlı şirketlerden Metayıldız Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüten emekli Tuğgeneral Mehmet Rıfat Alkan'ın da bulunduğu belirlendi.

Ocakçı çifti, yüksek faiz vaadi ve İzmir Token ile yapılan protokollerle toplamda 5 milyar 123 milyon TL'nin üzerinde para toplamakla suçlanıyor. İş insanı Sedat Ocakçı ve eşi Seçilay Ocakçı, geçtiğimiz günlerde Adana'da yakalanmış, şüpheliler arasında yer alan diğer kişiler de farklı illerden getirilerek İzmir Adliyesi'ne sevk edilmişti.

Operasyon kapsamında basın mensuplarının "paralar nerede?" sorusuna Sedat Ocakçı'nın verdiği cevap dikkat çekici oldu. Ocakçı, "Herkes parasını alacak, paralar faaliyette" dedi. Ancak, mağdurların sayısı ve kaybedilen toplam miktar göz önüne alındığında, bu açıklama mağdurları tatmin etmeye yetmeyecek gibi görünüyor.

Öte yandan, Sedat Ocakçı'nın yeğeni olan Siber Güvenlik Uzmanı Salih Han'ın holdinge ait soğuk cüzdanla Dubai'ye kaçtığı iddia ediliyor. Ocakçı, paraların bu kişi tarafından götürüldüğünü belirtiyor ve mağdurlara paraların ödeneceği sözünü veriyor. Ancak, bu iddiaların gerçeği yansıtıp yansıtmadığı ise soru işaretleriyle dolu.

Holdinge ait binanın levhalarının kaldırılması ve kiralık pankartın asılması sonrasında ortaya çıkan mağdurların dramı da gün yüzüne çıkmış durumda. Evini ve arabasını satıp kredi çeken mağdurlar, ellerindeki paraları teslim etmişler ve şimdi mağduriyetlerini dile getirmek için Hira Danışmanlık Eğitim ve Yazılım önünde toplanmış durumdalar.

Sedat Ocakçı'nın geçmişte Türk Silahlı Kuvvetleri'nden ihraç edilen bir üsteğmen olduğu da ortaya çıkmıştı. Bu durum, Ocakçı'nın geçmişteki sicilini gözler önüne seriyor ve toplumda daha fazla güvensizlik yaratıyor.

Operasyon kapsamında gözaltına alınan emekli Tuğgeneral Mehmet Rıfat Alkan'ın ise Sedat Ocakçı'nın eski bir komutanı olduğu iddiaları gündeme geldi. Bu durum, holding içindeki ilişkilerin ve bağlantıların ne kadar karmaşık olduğunu gösteriyor.

Dron fabrikası kurma vaadiyle kısa sürede büyüyen ve Çiğli’de holding binası açan Sedat Ocakçı’nın 2019 yılında Türk Silahlı Kuvvetlerinden (TSK) ihraç edilen üsteğmen olduğu ortaya çıkmıştı.

Holdingin sahibi Sedat Ocakçı, son paylaştığı videolu mesajda, "O çok sevdiğiniz paralarınız yatacak" demişti. Ancak, mağdurların gözünde hala birçok soru işareti bulunuyor ve gelecekte nasıl bir sonuç doğuracağı belirsizliğini koruyor. Şüphelilerin adli süreçte ne cezalar alacakları ve mağdurların ne kadarını geri alabilecekleri ise ilerleyen günlerde netlik kazanacak.

 

Etiketler :
İlgili Haberler