Yozgat'ın geleceğine heyecan aşılıyor

Yozgat'ın geleceğine heyecan aşılıyor

Köy ve kasaba okullarında heyecan veren “Köyde Okuma Etkinlikleri” ilgi uyandırmaya devam ediyor.

A+A-

Köy ve kasaba okullarında heyecan veren “Köyde Okuma Etkinlikleri” ilgi uyandırmaya devam ediyor. Gelen talepler üzerine ilçelere bağlı köy ve kasabalarda eğitim-öğretim faaliyetleri yürüten okullara giden akademisyenlerin öğrenci ve öğretmenlerde motivasyonu artırdığı belirtiliyor.

Yozgat Bozok Üniversitesi (YOBÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Böyükata’nın öncülük ettiği “Köyde Okuma Etkinlikleri” programının 36’ıncısı, Sorgun’un Çiğdemli Kasabası’ndaki Çiğdemli Yunus Emre İlkokulu, Çiğdemli İmam Hatip Ortaokulu ve Çiğdemli Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirildi.

Etkinliklere Prof. Dr. Mustafa Böyükata ile birlikte YOBÜ akademisyenlerinden Öğretim Görevlisi Nefise Yüksel de katıldı ve destek verdi. “Çiğdemli’den de Fârâbî çıkabilir” metaforik başlığı ve “Ben de yaparım” başlığı etrafında öğrencilerle söyleşiler ve resim etkinlikleri yaptırıldı. “Okulda ve Çevrede Proje Yapmak” teması etrafında öğretmenlerle sohbet edilerek “Köy Koleji” düşüncesi izah edildi, bilgi ve birikimler aktarıldı.

İLKOKUL ÇOCUKLARI COŞTU

Çiğdemli Yunus Emre İlkokulu Müdürü Erdoğan Altan’ın daveti üzerine gittikleri okulda Prof. Dr. Mustafa Böyükata bütün sınıfları ziyaret ederek söyleşi gerçekleştirdi. Öğrencilerin düzeylerine uygun bir iletişim dili kullanarak sohbet edip “Bir bilim insanıyla karşılaşsaydınız ona neler sorardınız?” diyerek, gelen sorular çerçevesinde bir bilim insanlarının nasıl çalıştığı ve nasıl bilim insanı olunduğu konularında bilgiler verdi. Doğal çevreden bahisler açıp kasabada yetişen ağaç, meyve, sebze ve bitkilerden konuşuldu. Öğretmenlerinin hangi üniversiteden mezun olduklarını sorarak, öğrencilerin o üniversite ve şehirler hakkında konuşturacak biçimde konulara değindi. Öğretim Görevlisi Nefise Yüksel üçüncü sınıf öğrencilerine sulu boya seti hediye edip onlara resim çalışması yaptırdı ve sınıfta sergiletti. Çocuklara Bayram şekeri de ikram etti. Öğrencilere önce renk bilgisi ve anlayabilecekleri düzeyde perspektif bilgisi verildi. Bir gün öncesi anneler günü olduğu için “Aile deyince ne düşünüyorsunuz?” konulu resimlerde, aile düşüncesini, babaanne ve dedeler ile amcalarını resmetmelerindeki mükemmellikler ortaya çıktı. Heyecanla yürütülen etkinlikte öğrencilerin yeni kavramları çabucak öğrendikleri ve anladıkları gözlendi. 

Yeniufuk

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.