Yozgat'ın Çandır ilçesinden sevindiren haber geldi

Yozgat'ın Çandır ilçesinden sevindiren haber geldi

Kuraklık sebebiyle uzun süredir Çandır’da su sıkıntısı çekilirken, Belediye tarafından açılan 183 metrelik derin kuyuda saniyede 47 litre suya kavuşan Çandır’da su sorunu çözüldü.

A+A-

Kuraklık sebebiyle uzun süredir Çandır’da su sıkıntısı çekilirken, Belediye tarafından açılan 183 metrelik derin kuyuda saniyede 47 litre suya kavuşan Çandır’da su sorunu çözüldü. İç Anadolu Bölgemizde bu yaşanan kuraklıktan Çandır ilçemizde nasibi aldı.

Kuyulardan ilçenin su ihtiyacı karşılanırken, yaşanan kuraklık nedeniyle ilçede kısıtlı olarak su veriliyor, ilçe sakinlerinden Gıyasettin Turhan’a ait özel bir kuyudan Çandır Şebeke kuyularına takviye yapılıyor, bu sayede ilçenin su ihtiyacı karşılanmaya çalışılıyordu.

22 gündür devam eden aramalar ve sondaj sayesinde Çandır halkı özlemini duyduğu saniyede 47 litre suya kavuştu.

Konuyla ilgili olarak açıklamada bulunan Çandır Belediye Başkanı Mustafa Ertan Örgün; Çandır adalar mevkiinde iki adet kuyularının olduğunu ve bu kuyuların Çandır ilçesi Kılıçlar, Bahçelievler, Atatürk, Hanioğlu, Eşrefpaşa mahallelerini beslediğini ancak yaşanan kuraklık nedeniyle su kuyularındaki debinin düştüğünü, kuyallarda suyun azalması sonucu ilçenin yarısına su veremediklerini söyledi.

“Acilen sondaj kuyusu açmaya karar verdik” diyen Başkan Örgün; “Bayramdan bugüne kadar yeni sondaj kuyusu açmak için acilen çalışmaya başladık. Bu sıkıntıyı hemşehrilerimize fazla yaşatmamak adına eski kuyularımızın yakınında şu kuyusu olan sayın Giyasettin Turhan arkadaşımızın su kuyusundan pancar boruları ile kuruyan kuyumuza 150 gün boyunca gece gündüz su basarak kendi kuyularımızı besledik.
Bu anlamda belediyemize ve halkımıza desteğinden dolayı Giyasettin Turhan Kardeşimize teşekkürlerimizi ve saygılarımızı sunuyoruz” dedi.

Şimdiki kuyumuzun yer tespitini yaparken DSİ Kayseri Bölge Müdürlüğü ve İller Bankası Kayseri Bölge Müdürlüğü yetkililerinin tavsiye ve destekleri ile yer tespitini yaptırdıklarını dile getiren Çandır Belediye Başkanı Mustafa Ertan Örgün; “Ayrıca Kayseriden jeoloji mühendisi ile de katman ve nokta tespiti yaptırdık. 22 günlük bir çalışma sonucunda yeni kuyumuzun derinliğini 183 metreye kadar indik. Bu yeni sondaj kuyumuzun ilk 60 metresi kum, çakıl geçerek devam ettik. 60. Metre ile 120.metreye kadar taş ve çatlaklar şeklinde geçtik. 120 . metrede mermer zemine ulaştık.
120. metreden 183. metreye kadar mermer zemin geçerken 174.metre ile 183. Metreler arasında büyük bir çatlak yakalayıp su yatağına ulaşabildik. Kılıflarımızı atarak etrafını çakılladık. 75 beygir pompanızı 60.metreye attık. Saniyede 47 litre suyu Çandırımıza vererek ilçemizdeki mahallelerde yaşanan su sorunumuzu çözmüş olduk” dedi.

TÜM MASRAFLAR GES’TEN KARŞILANDI

Sondaj kuyusunun maliyeti hakkında da bilgi veren Başkan Örgün; “kuyumuz 283 Bin Tl’ye mal oldu. Dışarıdan borçlanmadan tamamen belediyemiz gelirleri ile karşıladık. GES’lerimizin geçen ay toplam karı ise 288 Bin TL olmuştu. Yani kuyunun maliyetini bir aylık GES paramızdan ödemiş olduk” dedi.

Suya kavuştuğunda duygulu anlar yaşayan Çandır Belediye Başkanı Mustafa Ertan Örgün; “Rabbime hamdü senalar olsun. Sonsuz şükürler olsun ki insanımızın yaşam kaynağı olan su ihtiyacını karşılamış olmanın mutluluğunu yüreğimizde hissediyoruz. Çandırlı hemşehrilerimize hayırlı olsun inşallah” dedi.