Yozgat'ı sevindirecek gelişme! Yeni destekler rekor seviyede arttı

Yozgat'ı sevindirecek gelişme! Yeni destekler rekor seviyede arttı

Yozgatlı çiftçileri sevindirecek gelişmeler yaşanıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı, resmi gazetede yayımlanan uygulama tebliği ile hayvancılık desteklerini rekor seviyede artırdı.

A+A-

Yozgatlı çiftçileri sevindirecek gelişmeler yaşanıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı, resmi gazetede yayımlanan uygulama tebliği ile hayvancılık desteklerini rekor seviyede artırdı. Yapılan düzenlemelerle birlikte çiftçilere sunulan desteklerde önemli oranlarda artışlar gerçekleşti.

Tarım ve Orman Bakanlığının hayvancılığa sağladığı sürü yöneticisi desteği yüzde 150, buzağı desteği yüzde 133, anaç koyun-keçi desteği yüzde 100 oranlarında artırıldı. 2023 yılı için koç-teke alım desteği ise 2 bin lira baş olarak belirlendi. Ayrıca, Damızlık Düve Yetiştirme Merkezleri ve hastalıktan ari işletmelerden hayvan alımlarında yüzde 50 düve alım hibe desteği uygulanacak.

Resmi Gazete'de 15 Eylül 2023 tarihinde yayımlanan 2023 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemeler ve 2024 Yılında Uygulanacak Sertifikalı Tohum Kullanım Desteği İle İlgili Cumhurbaşkanlığı Kararının Uygulama Tebliği, hayvancılıkta sürdürülebilirlik ve verimliliği artırmayı hedefliyor. Tebliğ ile birçok destek kaleminde yüzde 100-150 artış oranı uygulanacak.

Bakan İbrahim Yumaklı, hayvancılıktan elde edilen gelirlerin artırılması ve üreticilerin refahının yükseltilmesinin temel stratejileri olduğunu belirtti. Yumaklı, "Üreticilerimizin refahının yükseltilmesi temel stratejimizdir" dedi. Bu kapsamda, birim hayvandan daha fazla verim ve kaliteli ürün elde etme, ürünlerin muhafazasından pazara ulaştırılmasına kadar bir dizi destek sağlandığını vurguladı. Ayrıca, gençlere ve kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık uygulandığını da hatırlattı.

2023 yılı hayvancılık destekleri kapsamında Sürü Yöneticisi Desteği 30 bin liraya çıkarılırken, Koç ve Teke Alım Desteği 2 bin lira baş olarak belirlendi. Buzağı Desteği ise yüzde 133 artışla 2 bin 100 lira başa çıkartıldı. Anaç Koyun Keçi Desteği ise 2023 yılında 100 lira başa yükseltildi.

Bakan Yumaklı, "Sağladığımız yeni desteklerle işletmelerin sürdürülebilirliğinin sağlanması, altyapı ve ekipman eksikliği nedeniyle yaşanan kayıpların azaltılması, verimlilik ve kalitenin artırılması, üretici gelirlerinin artırılması, kırsaldan kente göçün azaltılması ve bölgesel gelişmişlik farklarının azaltılması hedefleniyor" şeklinde değerlendirmede bulundu.

Tebliğde belirtilen şartlara uyum sağlamanın önemine vurgu yaparak, desteklerin çiftçilere hayırlı olmasını dileyen Bakan Yumaklı, yetiştiricilere ve üreticilere bereketli bir dönem temennisinde bulundu.

Etiketler :
İlgili Haberler