Yozgat’ı bekleyen büyük tehlike! Ekonomiyi derinden etkileyecek

Yozgat’ı bekleyen büyük tehlike! Ekonomiyi derinden etkileyecek

Son yıllarda etkilerini daha fazla arttıran İklim değişikliği tüm dünyayı tehdit ederken Yozgat ve çevre iller kuraklık riskiyle karşı karşıya kaldı.

A+A-

Son yıllarda etkilerini daha fazla arttıran İklim değişikliği tüm dünyayı tehdit ederken Yozgat ve çevre iller kuraklık riskiyle karşı karşıya kaldı.

İklim değişikliğinden en fazla etkilenecek ülkelerden biri olan Türkiye’de özellikle İç Anadolu Bölgesi iklim değişikliğinin neden olduğu kuraklık riskinden en fazla etkilenecek illerin başında Yozgat geliyor.

“Dünyayı Kurtar: Temiz Çevrenin Bilimsel Sırları” ve “Çevre Sorunlarında Bilinmeyen 100 Bilimsel Gerçek” kitaplarının yazarı olan Bingöl Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Emrah Akyüz, Yozgat ve çevre illerde kuraklık sorununu gündeme taşıdı.

“İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ DÜNYANIN KARŞI KARŞIYA KALDIĞI EN ÖNEMLİ SORUN”

Dr. Emrah Akyüz, “Artık tüm insanlık kabul etmektedir ki, iklim değişikliği içinde yaşadığımız dönemin en önemli çevre sorunudur. Sanayi Devrimi ile başlayan iktisadi ve toplumsal dönüşüm sera gazlarının salınımının kontrol edilemez boyutlara ulaşmasına neden olarak, iklimlerin kısa süre içerisinde ani şekilde değişmesini tetiklemektedir. İklim değişikliğinin şiddetinin ilerleyen dönemlerde daha da artması ile küresel ölçekte alarm verici boyutta çevre sorunları daha yoğun ve sık görülmeye başlanacaktır. Hem insanlar hem bitkiler hem de hayvanlar iklim değişikliğinin neden olduğu ekolojik yıkım sebebiyle yok olma riski altındadır. Tüm canlıları tehdit eden iklim değişikliği, ekolojik dengenin bozulmasına neden olmaktadır.  İnsan eylemleri nedeniyle sera gazlarının salınımının artmaya devam etmesi, iklim değişikliğinin etkilerini daha fazla arttıracağını göstermektedir.”dedi.

“TÜRKİYE, İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNDEN EN FAZLA ETKİLENECEK ÜLKELERDEN BİR TANESİ”

İklim değişikliği tüm dünyayı etkileyen küresel bir sorun olarak kabul edildiğin altını çizen Dr. Emrah Akyüz, tüm ülkeler iklim değişikliğinden dolayı aynı oranda etkilenmediğini söyledi.

Kuraklık riskinden en fazla etkilenecek ülke ve illerle ilgili Dr. Emrah Akyüz şunları söyledi;

Türkiye, iklim değişikliğinden en fazla etkilenecek ülkelerden bir tanesidir. Çünkü Türkiye’nin içerisinde yer aldığı Akdeniz Havzası, iklim değişikliğine karşı yerkürenin en hassas bölgelerinden bir tanesini oluşturmaktadır. Fakat şunu belirtmek gerekir ki, Türkiye’de iklim değişikliğinin etkileri bölgeden bölgeye farklılık göstermektedir. İklim değişikliği Akdeniz ve Ege bölgelerinde orman yangınlarının, Karadeniz Bölgesi’nde su taşkınlarının, İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ise kuraklık sorununun daha fazla yaygınlaşmasını tetikleyecektir.

“TÜRKİYE’NİN SU KAYNAKLARI İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNDEN DOLAYI YOK OLUYOR”

İklim değişikliği Türkiye’de tatlı su kaynaklarının yok olmasını tetiklemektedir. Üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye’nin su kaynakları açısından zengin bir coğrafyaya sahip olduğu bilinir. Fakat tuzlu su kaynaklarından bir tanesi olan denizler, insan ihtiyaçları için kullanılamamaktadır. Gündelik hayatımızda kullandığımız su, tatlı su kaynaklarındandır. Türkiye tatlı su kaynakları açısından zengin bir coğrafyaya sahip değildir. Son yıllarda yaşanan iklim değişikliği ile birlikte Türkiye’nin tatlı su kaynakları daha da azalmaktadır. İklim değişikliğinin etkilerini arttırması ile yağışların azalması, tatlı su kaynaklarının da hızla azalmasına neden olarak Türkiye’de kuraklık sorununu tetiklemektedir.

“YOZGAT VE ÇEVRE İLLER İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNDEN DOLAYI ÇÖLLEŞEBİLİR”

İklim değişikliği Yozgat’ta ve çevre illerde kuraklık sorununa neden olmaktadır. Yozgat, İç Anadolu Bölgesi'nin yarı kurak iklim özelliğine sahiptir. Karasal ikliminin egemen olduğu Yozgat’ta yaz ayları sıcak ve kurak geçer. İklim değişikliği nedeniyle Yozgat’ta ve çevre illerde son dönemlerde yağış miktarının kademeli olarak azaldığı görülmektedir. Ayrıca bu bölgelerde yıllık don olaylı gün sayısı da paralel bir şekilde azalma eğilimi içerisindedir. Yozgat ve çevre illerin yağış miktarında iklim değişikliğinin neden olduğu azalma daha da devam edecektir. Yozgat’ta iklim değişikliğinden dolayı yağış miktarının azalmaya devam etmesi durumunda, kuraklık en önemli sorunlardan bir tanesi olarak ortaya çıkabilir.

“KURAKLIK YOZGAT’IN EKONOMİSİNİ DERİNDEN ETKİLEYECEK”

Yozgat’ın en önemli ekonomik faaliyeti tarımcılıktır. Yozgat’ta çalışan nüfusun önemli bir kısmı tarım sektöründe istihdam edilmektedir. İklim değişikliğinin neden olduğu kuraklık nedeniyle Yozgat ve çevre illerde su kaynakları azalmakta ya da yok olmaktadır. Su olmadan tarımsal faaliyetlerin yürütülmesi mümkün değildir. Bu nedenle kuraklık sorunu şiddetini arttırdıkça tarımsal faaliyetlerde de azalma meydana gelecektir. Bu sorun ise beraberinde işsizliğin artmasını tetikleyecektir.

“KURAK RİSKİNE KARŞI SÜRDÜRÜLEBİLİR ÇEVRE POLİTİKALARINA İHTİYAÇ VAR”

İklim değişikliği küresel bir sorundur. İklim değişikliği ancak küresel ölçekte sürdürülebilir çevre politikalarının hayatta geçirilmesi ile önlenebilir. Fakat Türkiye’nin iklim değişikliği ile mücadelede bölgesel politikaları hayata geçirmesi gerekmektedir. Türkiye’nin iklim değişikliğinin neden olduğu kuraklık sorunu ile mücadele atması gereken adımları üç başlık altında özetlemek mümkündür. Birincisi, mevcut tatlı su kaynaklarının korunması ve bunların rasyonel bir şekilde kullanılmasıdır. Temel ihtiyaçlar dışında tatlı su rezervlerinin kullanımının kısıtlanması gerekmektedir. İkincisi, iklim değişikliği hakkında toplumun daha fazla bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Toplumun iklim değişikliğinin neden olduğu riskler ve bu risklere karşı yapılması gerekenler hakkında bilinçlendirilmesi, iklim değişikliğine neden olan sera gazlarının salınımın azaltılmasına katkı sağlayabilir. Üçüncüsü, tarımsal faaliyetlerde daha az suya ihtiyaç duyan tarım ürünlerinin tercih edilmesi gerekmektedir. Tatlı su kaynaklarının önemli bir kısmı tarımsal faaliyetlerde kullanılmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.