Yozgat'ı ayağa kaldıran olayla ilgili yeni gelişme! 32 kişiden 27'si tutuklandı

Yozgat'ı ayağa kaldıran olayla ilgili yeni gelişme! 32 kişiden 27'si tutuklandı

İzmir'de yüksek faiz vaadiyle binlerce kişiden topladığı 5 milyar 123 milyon TL ile gündeme gelen ve FETÖ bağlantılarıyla ihraç edilen Ocakçı Holding'in sahibi Sedat Ocakçı ve eşi Seçilay Ocakçı dahil toplam 27 şüpheli tutuklandı.

A+A-

İzmir'de yüksek faiz vaadiyle binlerce kişiden topladığı 5 milyar 123 milyon TL ile gündeme gelen ve FETÖ bağlantılarıyla ihraç edilen Ocakçı Holding'in sahibi Sedat Ocakçı ve eşi Seçilay Ocakçı dahil toplam 27 şüpheli, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve nitelikli dolandırıcılık suçlarından dolayı tutuklandı. Yozgat'ta dron fabrikası vaadiyle tanınan Ocakçı Holding'e yönelik operasyonun ardından gözaltı sayısı 32'ye yükselmişti.

65c31bdfef3c3048a0b417f4.jpg

Geçtiğimiz çarşamba günü Adana'da, İzmir İstihbarat Şube Müdürlüğü ve Adana KOM Şube Müdürlüğü ekiplerinin işbirliğiyle yapılan operasyonda, Sedat Ocakçı ve eşi Seçilay Ocakçı'nın yurt dışına çıkış hazırlığında oldukları esnada İzmir polisi tarafından saklandıkları ikamette yakalandığı bildirildi. Ayrıca, Ocakçı çiftinin yanı sıra İzmir'de bulunan 27 şüpheli, İzmir Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde işlemlerinin ardından "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve nitelikli dolandırıcılık" suçlarından Karşıyaka Adliyesi'ne sevk edilmişti.

Adliyeye sevk edilen 27 şüpheliden, Sedat Ocakçı ve eşi Seçilay Ocakçı ile birlikte toplamda 27 kişi tutuklanırken, 5 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. İzmir Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Ankara'da bulunan 2 kişinin Ocakçı ile iş birliği yaptığı tespit edildiği, Antalya ve Ankara'da 2, Aksaray'da ise yakalanan 1 kişinin de İzmir'deki şüphelilerle birlikte eş zamanlı olarak adliyeye sevk edildiği belirtildi.

Sedat Ocakçı'nın yeğeni olan Siber Güvenlik Uzmanı Salih Han'ın, holdinge ait 5 milyar 123 milyon TL'lik soğuk cüzdanla Dubai'ye kaçtığını iddia etmesi ve paraların Salih'te olduğunu söylemesi, mağdurlar arasında endişe ve öfkeye neden oldu. İş insanı Ocakçı'nın aylık yüzde 17'lik faiz vaadiyle büyük vurgun yaparak paraları topladığı ortaya çıktı.

Geçtiğimiz günlerde holding binasının girişindeki levhaların kaldırılması ve binaya kiralık pankartın asılmasıyla mağdurların ortaya çıkmasıyla birlikte, evini ve arabasını satıp kredi çeken, elindeki paraları teslim eden mağdurlar Çiğli ilçesindeki Hira Danışmanlık Eğitim ve Yazılım önünde toplandı. Mağdurların ekonomik kayıpları ve yaşadıkları mağduriyetler hakkında soruşturmalar devam ediyor.

27-supheli-tutuklandi-7.jpg

Ocakçı Holding'in sahibi Sedat Ocakçı'nın 2019 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri'nden ihraç edilen üsteğmen olduğu ve adliyeye sevk edilenler arasında holdinge bağlı şirketlerden Metayıldız Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüten emekli Tuğgeneral Mehmet Rıfat Alkan'ın da bulunduğu belirlendi.

Sedat Ocakçı, son paylaştığı videolu mesajında, "O çok sevdiğiniz paralarınız yatacak" dedi. Soruşturma devam ederken, mağdurların hakları ve topladıkları paraların akıbetiyle ilgili detaylar önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak.

Etiketler :
İlgili Haberler