Yozgat'a yeni bir hibe fırsatı daha! Gençlere pozitif ayrımcılık yapılacak

Yozgat'a yeni bir hibe fırsatı daha! Gençlere pozitif ayrımcılık yapılacak

Yozgat’ın aralarında bulunduğu 42 ilde Mantar Yetiştiriciliği yatırımlarına yüzde 65 geri ödemesiz hibe desteği sağlanacak.

A+A-

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) kırsalın kalkınması için IPARD II 11’inci çağrı dönemi kapsamında Mantar Yetiştiriciliği yatırımlarına hibe sağlayacak.

Yozgat’ın aralarında bulunduğu 42 ilde Mantar Yetiştiriciliği yatırımlarına yüzde 65 geri ödemesiz hibe desteği sağlanacak.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Yozgat İl Koordinatörü Selim Türker, Mantar Yetiştiriciliği yatırımları hakkında bilgiler verdi.

05012022-61d5b87964da2-default.png

TKDK Yozgat İl Koordinatörü Selim Türker, mantar üretimine ciddi destek sağlandığını söyledi.
Mantar üreticiliğinde kırsal kesimde yapma şartı aramadıklarını kaydeden Türker, "Mantar üretimi, depolanması, pazarlanması için makine ekipman alımı ve tesisin inşası, modernizasyonu veya genişletilmesi için yüzde 65 oranında hibe desteği sağlayacağız. Üreticilerimiz yeni üretim tesislerinin kurulmasının yanı sıra üretim yapılması planlanan kapalı alanların ve bodrum katların modernizasyonuna, tadilatına da bizden destek alabilirler" dedi.

İl Koordinatörü Türker, her bir yatırım için uygun harcamaların toplam değeri 5 bin avrodan, 500 bin avro’ya kadar yapılacak desteklerin en az yüzde 65’i geri ödemesiz hibe olarak yatırımcıya verileceğini aktardı.

Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme, Bitkisel Üretimin Çeşitlendirilmesi, Bitkisel Ürünlerin İşlenmesi ve Paketlenmesi alt tedbiri kapsamında mantar yetiştiriciliğine destek verileceğine değinen İl Koordinatörü Türker, Müteşebbisler yapacakları yatırımlarda yüzde 65 geri ödemesiz hibe almalarının yanı sıra KDV, Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, Gümrük Vergisi gibi vergilerden de muaf olacaklarını kaydetti.

Türker, gelir getirici faaliyetlerin artırılması amacıyla pozitif ayrımcılığa sahip olan kadın ve gençler başta olmak üzere çiftçi, esnaf ve kooperatifler ile Yozgat’a yatırım yapmak isteyen bütün vatandaşlarımızı hibe desteklerimizden faydalanmaya davet etti. 

Yozgat Hakimiyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.