Yozgat'a uyarı! Para cezası uygulanacak

Yozgat'a uyarı! Para cezası uygulanacak

Yozgat İl Tarım ve Ormancılık Müdürlüğü, yetkisiz kişilerin açıkta fide, fidan, tarla-sebze tohumu ve süs bitkileri satmalarının yasak olduğu uyarısında bulundu.

A+A-

Yetki almadan tohum, fide, fidan satan, ticari anlamda üretimini yapan kişi ve kuruluşlara para cezası uygulanacağı kaydedildi.

İlkbaharın gelmesiyle çiftçilik faaliyetlerinde yoğunlaşma başladığına dikkat çekilirken, üreticilerin üzerinde etiket ve bitki pasaportu taşıyan tohum, fide ve fidanları, bakanlıkça yetki verilmiş tohumluk bayilerinden yada üretici belgesi olan üreticilerden almaları gerekiyor.

Tarımsal üretimde ekim ve dikim sezonunun başlaması ile birlikte ihtiyaç duyulan tohumluk, fide ve fidan gibi sağlıklı üretim materyaline ulaşımı sağlamak, yetkisiz ve kontrolsüz üretilen tohumlukların piyasaya arzını engellemek için denetimlerin yapılacağı öğrenildi.

Yetkisiz kişilerin açıkta fide, fidan, tarla bitkileri tohumu ve sebze tohumu satmaları yasak. İlgili kanun ve yönetmeliklere göre; Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan yetki almadan tohum, fide, fidan satan, ticari anlamda üretimini yapan kişi ve kuruluşlara 2022 yılı için 54 bin 806 TL para cezası, tohumlukları müsadere altına alma ve imha olmak üzere idari yaptırım uygulanacağı belirtildi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya, çiftçileri tohum, fide ve fidanlarını yetkili üretici veya bayilerden almaları konusunda uyardı. İl Müdürü Özkaya, “Çiftçilerimizin de bu konuda bilgi sahibi olmaları; üzerinde bitki pasaportu bilgilerini de içeren etiket taşıyan tohum, fide ve fidanları, Bakanlıkça yetki verilmiş tohumluk bayilerinden ya da üretici belgesi olan üreticilerden almaları gerekmektedir. Çiftçilerimiz; açıkta, yetkisiz kişilerden, etiketsiz, sertifikasız ve pasaportsuz fide-fidan satın aldığında birçok sorunla karşılaşabilmekte; hastalık ve zararlılara rastlanabilmekte, bu durum fide-fidan kurumalarına, verim kaybına neden olmaktadır" dedi.

Yozgat Hakimiyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.