Yozgat'a tek tek açıkladı! Ölüm nedenlerini böyle sıraladı

Yozgat'a tek tek açıkladı! Ölüm nedenlerini böyle sıraladı

Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin, prematüre doğumların yenidoğan ölümlerinin başlıca sebeplerinden biri olduğunu belirtti.

A+A-

Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin, prematüre doğumların yenidoğan ölümlerinin başlıca sebeplerinden biri olduğunu belirtti.

Dünya Prematüre Doğum Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yapan Dr. Şahin, dünya genelinde ve Türkiye'de birçok bebeğin gebeliğin tamamlanmadan dünyaya geldiğine dikkat çekti. Normal gebelik süresinin ortalama 40 hafta olduğunu hatırlatan Şahin, 37 haftadan önce doğan bebeklerin prematüre olarak kabul edildiğini ifade etti.

Prematüre doğumların sağlık risklerini artırdığını vurgulayan Dr. Şahin, en yüksek riskin 28 haftadan daha önce doğan çok küçük prematüre bebeklerde olduğunu belirtti. Bu durumun, yüksek riskli gebeliklerden kaynaklandığını ifade eden Şahin, ayrıca yoksulluk, küçük yaşta gebelik, sık doğum, yetersiz beslenme ve gebelik bakımının yetersiz olması gibi faktörlerin de prematüre doğum riskini artırdığını söyledi.

Dr. Şahin, prematüre doğumların önlenmesi ve bebeklerin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmeleri için doğum öncesi bakımın büyük önem taşıdığını vurguladı. Bu kapsamda, riskli gebeliklerin uygun şekilde takip edilmesi, acil durumlarda doğru müdahalelerin yapılması ve yenidoğan döneminden itibaren bebeklerin yakından takip edilmesinin hayati önem taşıdığını belirtti.

Dr. Şahin, doğum öncesi bakım hizmetlerinin, anne adaylarının yakın takibi, tetanoz bağışıklaması, destekleyici demir ve mikrobesin destekleri, yeterli iyot alımının teşvik edilmesi, dengeli protein ve enerji tüketimi, gebelikteki enfeksiyonların tespiti ve tedavisi, kan basıncı kontrolü, ve emzirme eğitimini içerdiğini açıkladı. Bu önlemlerin yanı sıra, prematüre bakımının iyileştirilmesi için eğitimli insan gücünün arttırılması ve yenidoğan yoğun bakımların güçlendirilmesine yönelik çalışmaların devam ettiğini ifade etti.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, dünya genelinde yılda 15 milyon bebeğin prematüre olarak doğduğunu ve bunun sonucu olarak 1 milyonun üzerinde bebeğin bir yaşını tamamlayamadan öldüğünü belirten Dr. Şahin, prematüre doğan bebeklerin organ ve doku sistemlerinin yeterince gelişmeden doğdukları için öğrenme ve davranış bozuklukları, serebral palsi, algısal eksiklik, enfeksiyonlar ve kronik hastalıklara daha yüksek risk altında olduklarını söyledi.

Ailelerin, sağlık çalışanlarının ve politika yapıcılarının büyük sorumluluklarının olduğunu vurgulayan Dr. Şahin, prematüre bakımında bilgi ve teknolojik gelişmelere paralel olarak bu bebeklerin yaşatılması ve sağlıklı bireyler olarak topluma kazandırılması için çalışmaların sürdüğünü ifade etti.

Dolayısıyla, anne adaylarının gebelik planlaması, düzenli kontrolleri, sağlıklı yaşam alışkanlıkları ve doğru bilgilendirme ile prematüre doğum riskini azaltabileceğine dikkat çeken Dr. Şahin, tüm bu önlemlerin anne ve bebek sağlığını koruma açısından hayati önem taşıdığını belirtti.

Yeniufuk

İlgili Haberler