Yozgat’a son 18 yılda kaç gölet ve baraj yapıldı? DSİ son verileri paylaştı

Yozgat’a son 18 yılda kaç gölet ve baraj yapıldı? DSİ son verileri paylaştı

Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü'nün Yozgat’a yaptığı bölgenin kalkınması için büyük önem arz eden yatırım projeleri tek tek hayata geçmeye devam ediyor.

A+A-

Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü'nün Yozgat’a yaptığı bölgenin kalkınması için büyük önem arz eden yatırım projeleri tek tek hayata geçmeye devam ediyor.

Depolama, sulama ve toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak, vatandaşları ve tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak, hidroelektrik enerji santralleri ile dışa bağımlılıktan kurtulmak için tüm gücüyle çalışan DSİ, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla suyun her damlasına sahip çıkıyor. DSİ tarafından tarım alanlarında gerçekleştirilen projeler doğrultusunda gelişen tarım sektörü, diğer sektörlerin de itici sektörü oluyor.

2021 SULAMADA HAMLE YILI

Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’nin öncülüğünde 2021 yılını sulamada hamle yılı ilan ettiklerini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Sulama projelerinin devreye girmesi ile sulanan arazilerde sulama öncesi ve sulamadan sonraki durum arasında ciddi gelir artışları meydana gelmiş, bu artış il genelinde ve civar illerde doğrudan veya dolaylı olarak birçok sektöre yansımıştır. Sulama Projeleri vatandaşların gelir düzeyi ve hayat standardını yükselterek, bölge ile diğer bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak, kırsal alandaki verimliliği ve istihdam imkânlarını artırarak, sosyal istikrar, ekonomik büyüme gibi milli kalkınma hedeflerine katkı sağlamaktadır” dedi.

MÜNBİT TOPRAKLAR SULAMAYA AÇILIYOR

Yıldız, Anadolu’nun münbit topraklarının sulamaya açıldığını belirterek, “Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 18 yılda Yozgat ilinde inşa edilen 24 sulama tesisi ile 199 Bin 170 dekar zirai arazinin sulamaya açıldığını belirten Genel Müdür Yıldız, ‘Böylece Yozgat topraklarımızı daha bereketli hale getirdik ve çiftçilerimize yıllık 146 milyon TL ilave zirai gelir artışı sağladık” şeklinde konuştu.

İNŞAAT ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Yozgat için sulamanın öneminin çok büyük olduğuna vurgu yapan Yıldız, “büyük. Bunun için 5 adet sulama inşaatı devam ediyor. İnşaatı devam eden 5 adet sulama inşaatının tamamlanması ile toplam 110 Bin 260 dekar arazinin sulanması sağlanacak olup; milli ekonomiye 2021 yılı birim fiyatları ile yıllık 100 Milyon 325 Bin 720 TL katkı sağlanacaktır. Bu sulama tesislerinin hizmete girmesiyle birlikte Yozgat zirai üretimde ülkemizin söz sahibi illerinden biri olacaktır” diye konuştu.

YOZGAT’A 7 BARAJ VE 5 GÖLET

Yıldız, İç Anadolu’nun ve ülke tarımının en önemli illerinden biri olan Yozgat’a ziraatın daha da gelişmesi için son 18 yılda kente 99 adet Tesis ile 1 Milyar 725 Milyon 020 Bin 148 TL yatırım yaptıklarını vurguladı. Yıldız, şöyle konuştu; “Yozgat’ta son 18 yılda 7 baraj ve 5 gölet inşa ettik. İnşaatı Devam Eden 7 Baraj 2 Gölet ile 172 Bin 310 Dekar Arazi Daha Sulamaya Açılacaktır. Diğer taraftan, Yozgatlı vatandaşlarımız ve çiftçilerimizin kalkınması için baraj, gölet ve sulama tesislerinin önemi çok fazla. Dolayısıyla Yozgat’ın su kaynaklarını değerlendirmek için bütün ilçelerimize yeni baraj ve göletler inşa ediyoruz. Şu anda 7 baraj, 2 göletin yapım çalışmalarının devam ettiğini.”

KALİTELİ İÇME SUYU

Yozgat’ın kaliteli içme suyuna kavuşturulduğunu anlatan Yıldız, “Yozgatlı vatandaşlarımızın içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılanması amacıyla projelendirilerek yapımı tamamlanan içmesuyu tesisleri ile 261 bin 77 kişinin ihtiyacını karşılayacak olan yıllık 17,50 milyon m3 arıtılmış içmesuyu temin edilmiştir. Bu kapsamda 1 baraj, 82,7 km isale hattı, 1 tünel, 1 regülatör, 4 depo, 3 terfi merkezi ve 62.300 m3/gün kapasiteli arıtma tesisi inşa edilmiştir” dedi.

TAŞKIN RİSKİ AZALIYOR

Yıldız, ayrıca Yozgat’ta taşkın riskini azaltmak için son 18 yılda tamamlanan 57 adet taşkın koruma tesisi ile 49 yerleşim yeri ve 14 Bin 800 dekar arazinin taşkın kontrolünü sağladıklarını ve 2 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmalarının devam ettiğini ifade etti. Yıldız, “Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.