Yozgat'a önemli çağrı! En az bir kontrol yaptırın

Yozgat'a önemli çağrı! En az bir kontrol yaptırın

Makine Mühendisleri Odası Başkanı İhsan Salman, Doğalgaz tesisatlarında can ve mal güvenliğini tehdit eden bütün unsurların ve ölümle sonuçlanabilen üzücü kazaların önüne geçilebilmesi için Yozgatlılara çağrıda bulundu.

A+A-

Yozgat Makine Mühendisleri Odası Başkanı İhsan Salman, Doğalgaz tesisatlarında can ve mal güvenliğini tehdit eden bütün unsurların ve ölümle sonuçlanabilen üzücü kazaların önüne geçilebilmesi için doğal gaz tesisatlarının yetkili firmalar tarafından yılda en az bir kez kontrolünün yapılması gerektiğini söyledi.

Yozgat MMO Başkanı İhsan Salman yaptığı açıklamada, kalorifer kazanlarının kontrolünün mutlaka yaptırılması gerektiğini vurgulayarak, cihaz ve ekipman bakımlarının da aynı şekilde yetkili servisler vasıtasıyla yapılmasının önemine değindi.

salman.jpg

Salman, “Bu kapsamda Gaz Dağıtım Şirketi Geriye dönük tesisat kontrolü yapmakta olup tesisatların periyodik olarak kontrol edildiği buna ek olarak Yakıcı cihazlarda (kazan, brülör, kombi, soba vb.) değişiklik yapılıp yapılmadığını kalorifer kazanının kullanım süresinin 10 yılı geçip geçmediğinin kontrolü de yapılmaktadır. Eğer kullanım süresi 10 yılı aştıysa Akredite olmuş bir muayene kuruluşu tarafından periyodik kontrolünün gerçekleştirilerek kullanımının sakıncalı olup olmadığının raporlanması istenmektedir.”dedi.

“Bu bağlamda Odamız akredite olmuş A tipi muayene kuruluşları arasında olup bu tür cihazları kullanırken herhangi bir kazayla karşılaşmamak adına yılda 1 defa kalorifer kazanınızı kontrol ettirmeniz gerekmektedir.” diyen Salman, “ Çalışma koşulları ve zamana bağlı olarak basınçlı kaplar sınıfına giren kalorifer kazanları zaman içerisinde bozulmaya ve deforme olmaya başlarlar. Bu süreç ilerledikçe cihazların ömrü git gide tükenir. Sürekli bakım ile bu durum geciktirilebilir ancak yalnızca yapılacak olan periyodik kontroller ile emniyetli bir şekilde çalışıp çalışmayacağı belirlenebilir. Periyodik kontroller esnasında kontrolü yapılan cihaza ait tüm genel ve kritik noktalar incelenerek kayıt altına alınır. Gerekli bölümlerin ölçümleri yapılır. Kontrolün son aşamasında cihaz ile birlikte deneyler gerçekleştirilir, deney sonrasında alınan gözlem ve ölçüm değerleri ile yürürlükte olan kanun, yönetmelik ve standartlara dayalı olarak raporlandırılır.

Rapor neticesinde kullanımının sakıncalı olup olmadığı belirlenir. İçerisinde yaşadığımız dönem içerisinde teknolojinin gelişmesi, makine ve aksamlarının artması beraberinde iş yaşamı ile ilgili kazaların artmasına neden olmuş ve buna bağlı olarak ta güvenlik tedbirlerinin alınması gerekliliğini doğurmuştur.”ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.