Yozgat'a kuruldu! Anne ve babaların yeni gözdesi oldu

Yozgat'a kuruldu! Anne ve babaların yeni gözdesi oldu

Yozgat İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bünyesinde, Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörlüğü bahçesinde bulunan binaya açılan Bebek Kütüphanesi’nde çocuklar ile ebeveynler arasında güçlü bağlar kuruluyor.

A+A-

Bebek ve Çocuk Kütüphanesi’nde 0-6 bebek ve çocukların yararlanabilirken kütüphanede verilen eğitimde ebeveynler bilgilendiriliyor. Kütüphanede bebek ve çocuklara öze olarak hazırlanmış olan salonlarda kitaplarla tanışıp, el becerisi, dinleme, okuma, oynama ve öğrenme eğitimleri veriliyor.

BEBEK KÜTÜPHANESİNE AKADEMİSYEN DESTEĞİ

Öte yandan kütüphanede ebeveynlere yönelik Yozgat Bozok Üniversitesi akademisyenleri tarafından seminerler ve eğitimler de veriliyor. Kütüphane ile çocukların erken yaşta kitap ile tanışmaları amaçlanırken aynı zamanda da annelerin çocuklarıyla etkileşimlerinin güçlendirilmesi hedefleniyor.

Yozgat Valisi Ziya Polat, “Kütüphanemiz çocuk ve annenin bir araya geldiği, kitap okuduğu, sosyal faaliyette bulunduğu bir alan. Burasını annelere ve çocuklara çeşitli eğitimler verildiği eğitim merkezi olarak görüyoruz. Çok dolu olması nedeniyle ikincisine ihtiyaç duyulduğunu görüyoruz” dedi.
Yozgat Bozok Üniversitesi Sağlık Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevinç Polat, ‘’ Düzenli olarak öğrencilerimizi de buraya uygulama alanında gönderdik ve onun üzerinde bilgilendirici etkinlik gerçekleştirdik. Bu etkinliklerin bütün olarak devam etmesini diliyoruz. Çünkü faydalı geri dönüşler de aldık annelerden de çocuklardan da. Gerekirse yaz döneminde de eğitim etkinliklerine devam edeceğiz. Önemli olan topluma üniversite olarak hizmet sunmak, toplumla iç içe olmak, bilgilendirici faaliyetleri etkin bir şekilde yürüterek, toplumu, anneleri güçlü kılmak. Bu noktada bize düşen görev neyse, üzerimize düşen görevi yapıyoruz. Aynı şekilde çocuk gelişimi bölümümüzün çocuk kulübü var, ‘Oyunla iyileştiriyoruz’ şeklinde bir faaliyet yürüttüler. Deprem sonrası çocuklarımıza çok ciddi bir şekilde oyuncak dağıttılar ve oyunun iyileştirici gücünü kullanarak çocuklara ulaştılar. Aynı kulübümüz bu faaliyetlerin bir ayağını da burada yürütmek istiyor. Bundan sonra Sağlık Bilimleri Fakültesi, Yozgat Bozok Üniversitesi olarak her türlü etkinlikte üzerimize düşeni gerçekleştirmeyi planlıyoruz’’ diye konuştu.

bebek-kutuphanesi-ile-guclu-bag-kuruyorlar-02.jpg

Yozgat Bozok Üniversitesi Eğitim Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nezahat Güçlü ise ‘’ Sağlık açısından Sağlık Bilimleri Fakültesi, pedagojik, psikolojik açıdan da Eğitim Fakültesinin buraya desteği gerçekten çok önemli. Bozok Üniversitesi Eğitim Fakültesi olarak bunun sürdürülebilir olmasını çok istiyoruz. Bunu bir kez yapıp bırakmayacağız, güz döneminden itibaren daha planlı bir şekilde özellikle kitap okumanın değeri, hangi kitaplar seçilmeli annelere bu konuda daha fazla seminerler vermeyi düşünüyoruz. Geçen haftalarda birkaç hocamızla da gelip velilerimizle annelerimize görüşmeler yaptık, istekleri nelerdir, bizden talepleri nelerdir, bir değerlendirme yaptık kendileriyle. Bizden gerçekten küçük çocuklar için sıfır üç yaşı hem de ergenlik dönemindeki çocuklarının sorunlarını birlikte değerlendirdik ve bu konularda bizden destek istediler. Önümüzdeki günlerde çok güzel bir planlamayla her türlü desteği biz annelerimize babalarımıza vermek istiyoruz’’ şeklinde konuştu. 

Yeniufuk

İlgili Haberler