Yozgat'a kritik uyarı! Dikkatli olun

Yozgat'a kritik uyarı! Dikkatli olun

Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin, kene vakalarına karşı vatandaşları uyardı.

A+A-

Halk arasında zehirli kene olarak bilinen Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığına karşı vatandaşları dikkatli olmaya çağırdı. Kene tutunması vakasıyla karşılaşan vatandaşların anında sağlık kuruluşuna başvurması gerektiğini vurgulayan Fatih Şahin, hastalıkla ilgili verdiği rakamsal bilgilerle de sağlık kuruluşuna başvurunun önemine dikkat çekti.

Doktor Fatih Şahin, kene tutunması vakasıyla karşılayan vatandaşların yüzde 95’inin sağlık kuruluşuna uğramadığını, sağlık kuruluşuna müracaat eden yüzde 5’lik kısmın ise sağlık kuruluşunda yüzde 95’inin sağlığına kavuştuğunu anlattı.


İl Müdürü Fatih Şahin, “Bize başvurmadan sigara basmak, keneyi vücuttan çekip koparmak, sivri bir cisimle vücuttan atmaya çalışmak sonucu kene virüsü hastanın vücuduna bırakıyor. Oysa bize başvuran yüzde 5’lik dilimdeki vatandaşımız ise vücuduna virüs bulaşmadan keneden kurtuluyor ve sağlığına kavuşuyor” dedi.

Özellikle kırsal kesimde yaşayan vatandaşları önce önleme davet eden Fatih Şahin, vakalarda ilk yapılacak işin sağlık kuruluşuna başvuru olduğunu da bir kez daha vurguladı.


Kırım Kongo Kanamalı Ateşinden korunmak için;


Tarla, bağ, bahçe, orman ve piknik alanları gibi kene yönünden riskli alanlara gidilirken, kenelerin vücuda girmesini engellemek maksadıyla mümkün olduğu kadar vücudu örten giysiler giyilmeli, pantolon paçaları çorapların içerisine sokulmalı ve ayrıca kenelerin elbise üzerinde rahat görülebilmesi için açık renkli kıyafetler tercih edilmelidir.


Kene yönünden riskli alanlardan dönüldüğünde kişi kendisinin ve çocuklarının vücudunda (kulak arkası, koltuk altları, kasıklar ve diz arkası dâhil) kene olup olmadığını kontrol etmeli, kene tutunmuş ise hiç vakit kaybetmeden çıplak el ile dokunmamak şartıyla vücuda tutunduğu en yakın yerden tutarak uygun bir malzeme ile (bez, naylon poşet, eldiven gibi) çıkarmalıdır.


Kişi keneyi kendisi çıkaramadığı durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Kene ne kadar erken çıkarılırsa hastalığın bulaşma riskinin de o kadar azalacağı unutulmamalıdır.


Hastalık hayvanlarda belirti göstermeden seyrettiğinden hastalığın sık olarak görüldüğü bölgelerde bulunan hayvanlar sağlıklı görünse bile hastalığı bulaştırabilirler. Bu sebeple hayvanların kanlarına, vücut sıvılarına veya dokularına çıplak el ile temas edilmemelidir.


Hastalığa yakalanan kişilerin kan, vücut sıvıları ve çıkartıları ile hastalık bulaşabildiğinden, hasta ile temas eden kişiler gerekli korunma önlemlerini (eldiven, önlük, maske v.b.) almalıdır.


Kene tutunan kişiler, kendilerini 10 gün süreyle halsizlik, iştahsızlık, ateş, kas ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma veya ishal gibi belirtiler yönünden izlemeli ve bu belirtilerden bir veya bir kaçının ortaya çıkması halinde derhal en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmelidirler.


Hastalığa sebep olan mikrobun taşıyıcısı, saklayıcısı ve bulaştırıcısı olan keneler uçmayan, zıplamayan, yerden yürüyerek vücuda tırmanan eklem bacaklı hayvanlardır. Vücuda tutunan veya hayvanların üzerinde bulunan keneler kesinlikle çıplak el ile öldürülmemeli ve patlatılmamalıdır.

Keneler üzerine sigara basmak, kolonya, gaz yağı gibi maddeler dökmek kenenin kasılmasına sebep olarak vücut içeriğini kan emdiği kişiye aktarmasına sebep olacağı için yapılmamalıdır.