Yozgat'a kritik derecede önemli çağrı: Her geçen gün büyük zarar veriyor!

Yozgat'a kritik derecede önemli çağrı: Her geçen gün büyük zarar veriyor!

Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin, 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla vatandaşları sigara konusunda uyararak önemli açıklamalarda bulundu.

A+A-

Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin, 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla vatandaşları sigara konusunda uyararak önemli açıklamalarda bulundu. Dr. Şahin, dünya genelinde tütün ürünleri tüketiminin ve tütün dumanına maruz kalmanın yol açtığı zararlı etkilerin önlenmesi amacıyla her yıl 9 Şubat'ın "Dünya Sigarayı Bırakma Günü" olarak kabul edildiğini belirtti.

Tütün kullanımının sağlığı olumsuz etkileyen en önemli zararlı davranışlardan biri olduğunu vurgulayan Dr. Şahin, “Tütün kullanımı, akciğer kanseri başta olmak üzere diğer kanserlerin gelişiminde, kalp hastalıklarının ve Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı başta olmak üzere birçok hastalığın ortaya çıkmasında temel etkendir. Tütün ve nikotin içeren her ürün sağlığa zararlıdır, hastalık yapar, ölüme neden olur, kullanılmamalıdır" ifadelerini kullandı.

Dr. Şahin, sigaranın dünya genelinde yılda yaklaşık 6 milyon insanın beklenenden önce ölümüne neden olduğunu ve bu ölümlerin yaklaşık 600 bininin sigara dumanından pasif etkilenimden kaynaklandığını belirtti. Ayrıca sigaranın bir bağımlılık olduğunu ve tedavi edilebileceğini vurgulayarak, sigarayı bırakanların sağlık faydalarını hemen görmeye başlayabileceğini söyledi.

Sigarayı bırakmanın etkilerine değinen Dr. Şahin, "Sigarayı bırakanlar ilk 20 dakikadan itibaren faydasını görmeye başlar. İlk 20 dakikada kalp atışı hızı normal değerine düşer, 12. saatten itibaren kandaki karbondioksit seviyesi normale döner. 2 hafta ile 3 ay arasında kişinin akciğer fonksiyonlarında düzelme görülür. 1-9 ay arasında ise öksürme ve nefes darlığı gibi belirtiler azalır. 1 yılın sonunda koroner kalp hastalığı riski sigara içen birinin yarısı kadardır" şeklinde bilgi verdi.

Şahin, sigarayı bırakanların 10 yıl sonra akciğer kanseri riskinin sigara içen birinin yarısı kadar olduğunu ve 15 yıl sonra koroner kalp hastalığı riskinin sigara içmeyen biriyle aynı seviyeye indiğini açıkladı.

Sigara bırakma konusunda destek almanın önemine değinen Dr. Şahin, "Eğer sigara kullanıyorsanız, bunun bir bağımlılık olduğunu bilmeli ve bir an önce size yardımcı olacak bir ‘Sigara Bırakma Polikliniğine’ başvurmalısınız. ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı uzman personeli ile sigarayı bırakmanızda yardımcı olmaktadır. Sigara ile tek başınıza mücadele etmeniz zor olabilir, çünkü bu bir bağımlılıktır. Bırakma kararlılığı, uygun tedavi ve motivasyonla siz sigarayı bırakabilirsiniz. Unutmayın, sigara içtiğiniz her an, hayatınızdan ve sevdiklerinizle geçireceğiniz sağlıklı zamanlardan çaldığınız anlardır. İlimiz İl Sağlık Müdürlüğü KETEM (Kanser Erken Teşhis ve Eğitim Merkezi) ve Bozok Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde Sigara Bırakma Poliklinikleri hizmet vermektedir" dedi.

Bu önemli açıklamalarla birlikte, Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin, sigara konusunda toplumun bilinçlenmesine katkı sağlamayı hedefliyor. Sigara bırakma günü vesilesiyle sağlık sorunlarından korunmak adına vatandaşları bilinçlendirmeye devam ediyor.

Etiketler :
İlgili Haberler