Yozgat'a kombi bakım uyarısı!

Yozgat'a kombi bakım uyarısı!

Hava sıcaklıklarının düştüğü bugünlerde kombiler de yavaş yavaş kullanılmaya başladı. Makine Mühendisleri Odası (MMO) Yozgat İl Temsilcisi İhsan Salman, hayati risklere karşı kombi bakımının önemini vurguladı.

A+A-

Yozgat’ta mevsim şartlarının altında seyreden hava sıcaklıkları nedeniyle kalorifer, kombi ve sobalarda kullanıma hazırlanıyor.

MMO Yozgat İl Temsilcisi İhsan Salman, hem çevre hem de sağlık için kullanılan cihazlarda yakıtların öneminin yüksek olduğunu söyledi.

Salman, yaygın bir şekilde kullanılan kombilerin yakılmadan önce bakımlarının titizlikle yapılması gerektiğini vurguladı.

Salman, “Yozgat’ta 2006 yılından bu yana kullanılmakta olan Doğalgazın güvenli ve verimli kullanılması, hem sağlığımız hem de maddi giderlerimiz açısından yaşantımızın öncelikli unsurlarından birisi haline gelmiştir. Doğalgaz renksiz, kokusuz havadan hafif, zehirsiz bir gazdır. Doğalgaz karbonmonoksit içermediğinden zehirleyici değildir. Ancak havadan daha hafif bir gaz olduğundan kapalı alanlarda sızma halinde yukarılarda toplanır. Kapalı hacimde yüzde 5-15 oranında hava ile karışımı durumunda ateş veya kıvılcım ile temas ettiğinde patlar. Bu nedenle Doğalgaz kullanılan cihaz ve tesisatta hiçbir şekilde gaz sızıntısı olmamalıdır. Doğalgaz herhangi bir ortamda çok miktarda bulunduğu zaman, ortamda oksijen miktarını azaltmaktadır. Bu nedenle Doğalgaz kullanılan ortamların mutlaka havalandırılması ve gaz sızıntısının önlenmesi gerekir. Doğalgaz kokusuz bir gaz olduğu için gaz sızıntısının in sanlar tarafından hissedilmesi amacıyla çürümüş sarımsak kokusuna benzer bir koku ile kokulandırılmaktadır. Isınma ihtiyacımızın giderilmesinde kullanmış olduğumuz yakıtların özellikleri hakkında bilmemiz gerekenler kadar, bu yakıtları yakan cihazlar hakkında da bilmemiz gere ken temel unsurlar vardır. Özellikle Doğalgaz kullanımında yaygın olarak tercih etmiş olduğumuz kombilerin kullanımı ile ilgili bilinmesi gereken hayatımızın temel unsurlarından olmuştur” dedi.

Emniyet sistemi önemli

Kombilerin alınmasında ve kullanılmasında dikkat edilmesi gereken en önemli konunun emniyet sistemi olduğuna vurgu yapan Salman, “Doğalgaz kombilerinde ve şofbenlerinde kullanılan emniyet sistemleri markalara göre değişiklik göstermektedir. Bu sebeple, üzerinde emniyet sistemi çok olan markaların tercih edilmesi hayati risklerin azaltılması anlamında faydalı olacaktır. Kullanılmakta olan cihazların belli dönemlerde bakımlarının yapılması maddi giderlerimizin azaltılması için gereklidir. Bu bakımların yapılması kom bilerimizin daha verimli çalışmasını sağlayacaktır. Yetkili servislere belirli dönemlerde yaptırılacak bu bakımlar kullanıcı vatandaşlarımız tarafından ihmal edilmemesi gereken konular arasında yer almaktadır. Yakıt tasarrufunu sağlayacağımız bir başka unsur ise, çalışmakta olan cihazlarımızı tamamen kapatmak yerine ısı ayarını azaltmamızdır. Cihazların yeniden çalışması için sarf edilmesi gereken yakıt miktarı, kısık ayarda çalışan cihazlarının sarf edeceği yakıt miktarından daha fazla olacaktır” ifadelerini kullandı.

Standart dışına çıkmayın

Bilinmesi gereken bir başka hususun ise, standartlara uygun olmayan yerlerde standartlara uygun olmayan cihazların kullanılması olduğunu dile getiren MMO İl Temsilcisi Salman, “Unutulmamalıdır ki mevzuatlarda belirtilen yerlerin dışında bir başka yere uygun olmayan bir cihazın konulması ve bu cihazın kullanılması, oraya bir bomba koymak gibidir. Can güvenliği için, ev ve iş yerlerine Doğalgaz iç tesisat montajları sadece yetkili firmalara yaptırılmalıdır. Kış aylarında ısınma ihtiyacının giderildiği yakıt ve cihazları bilinçli bir şekilde kullanmak vatandaşlarımıza güvenli ve ekonomik bir yaşam sağlayacaktır. Bu yakıt ve cihazların sebebiyet vereceği üzücü ve ölümlere varan kazaların olmaması en büyük temennimizdir” ifadelerini kullandı.

Yozgat Hakimiyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.