Yozgat'a hayati uyarı! Renksiz, kokusuz ve gizli bir zehir olduğunu vurguladı

Yozgat'a hayati uyarı! Renksiz, kokusuz ve gizli bir zehir olduğunu vurguladı

Yozgat İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, kış aylarının gelmesiyle birlikte karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı vatandaşları uyardı.

A+A-

Yozgat İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, kış aylarının gelmesiyle birlikte karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı vatandaşları uyararak, "Bir daha uyanamayacağınız uykuya dalmamaya dikkat edin" çağrısında bulundu. Karbonmonoksit gazının, odun, kömür, doğalgaz gibi karbon içeren yakıtların yanması sırasında ortaya çıktığını belirten yetkililer, bu gazın renksiz, kokusuz ve gizli bir zehir olduğunu vurguladı.

Karbonmonoksit gazının özellikle yanma tam olmadığında oluştuğunu ifade eden yetkililer, gazın havadan hafif olduğu için fark edilmesinin zor olduğunu söyledi. Bu nedenle, insanların zehirlendiklerinin farkına varmadan ölümcül bir uykuya dalabileceklerine dikkat çekildi. Gazın solunduğunda kandaki oksijeni alarak hayati organlara yeterli oksijen gitmemesine neden olduğu belirtildi.

Karbonmonoksit zehirlenmesinin belirtilerinin çoğunlukla hafife alınabilecek semptomlar olduğunu söyleyen yetkililer, aşırı yorgunluk, baş ağrısı, baş dönmesi gibi belirtilerin karbonmonoksit zehirlenmesinin habercisi olabileceğini ifade etti. Ayrıca, zehirlenme durumunda hemen müdahale edilmesi gerektiğini belirten yetkililer, bu durumda ilk yardımın nasıl yapılması gerektiği konusunda da bilgi verdi.

Evlerin iyi havalandırılması, baca ve soba bakımlarının düzenli yapılması, karbonmonoksit detektörlerinin kullanılması gibi tedbirlerin alınması gerektiğini belirten yetkililer, özellikle lodoslu ve ters rüzgarlı günlerde sobaların erken söndürülmesi gerektiğini vurguladı.

Vatandaşların bu uyarılara dikkat etmeleri ve karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı gerekli önlemleri almaları, olası trajedilere engel olabileceği belirtildi.

Etiketler :
İlgili Haberler