Yozgat'a duyuruldu! Geyiklere dokunmayın

Yozgat'a duyuruldu! Geyiklere dokunmayın

Yozgat’ın Akdağmadeni ilçesindeki Doğal Yaşam Alanı’nda bulunan kızıl geyiklerin sayıları her geçen yıl artarken, yavrulama dönemindeki geyiklere dokunulmaması uyarısı yapıldı.

A+A-

Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Ankara Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan duyuruda şöyle denildi:

“Doğa da bir geyik yavrusu görürseniz ona lütfen dokunmayalım! El sürmeyelim, fotoğraf çekinmek için lütfen yaklaşmayalım ve beslemek için evimize götürmeyelim. Onlar yaralı değil ise kurtarılmaya ihtiyacı yoktur. Anne Kızıl geyik yavrusunu doğurur ve otlamaya gider. Yavrular çalıların altında birkaç saat onları bekler. Daha sonra anneleri de gelip onları besler. Yavrular aktif olarak hareket edebildiğinde, anne geyik onu yanında götürür. Böyle bir yavru ile karşılaşmak nadir değildir. Lütfen duyarlı olalım. Yaralı yaban hayvanı bildirimlerini müdahale etmeden 112 numaralı hatta bildirelim.”

Yozgat’ın Akdağmadeni ilçesinde DKMP Şube Müdürlüğünce 5,5 hektarlık alanda yetiştirildikten sonra 2008 yılında doğal ortamına salınan kızıl geyiklerin sayısı her geçen yıl artmaya devam ediyor. 25 ila 30 arasında değişen kızıl geyiklerin doğadan temin ettikleri yiyeceklerin yanında kurum tarafından yaşam alanlarına bırakılan yiyeceklerle besleniyor.

Yeniufuk