Yozgat'a Antimikrobiyal Direnç uyarısı! Aman dikkatli olun

Yozgat'a Antimikrobiyal Direnç uyarısı! Aman dikkatli olun

Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin, 18-24 Kasım tarihleri arasında kutlanan Dünya Antimikrobiyal Farkındalık Haftası dolayısıyla önemli açıklamalarda bulundu.

A+A-

Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin, 18-24 Kasım tarihleri arasında kutlanan Dünya Antimikrobiyal Farkındalık Haftası dolayısıyla önemli açıklamalarda bulundu.

Dr. Şahin, antimikrobiyal direncin küresel bir sorun olduğunu vurgulayarak, toplum, sağlık çalışanları, çiftçiler, hayvan sağlığı uzmanları ve politika yapıcılar arasında bu sorunla mücadelede işbirliği yapma çağrısında bulundu.

Antibiyotik kullanımının kontrollü olmamasının, antimikrobiyal direncin yayılmasına zemin hazırladığını belirten İl Sağlık Müdürü, 18 Kasım'ın her yıl Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası olarak ilan edildiğini hatırlattı. 2020'den itibaren ise Dünya Sağlık Örgütü, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü, Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü tarafından düzenlenen etkinliklerin kapsamının genişletilerek 'Dünya Antimikrobiyal Farkındalık Haftası' adını aldığını ifade etti.

Şahin, konuşmasında antimikrobiyal direncin, bakteriler, virüsler, mantarlar ve parazitlerin zaman içinde ilaçlara direnç geliştirmesi sonucu ortaya çıktığını vurgulayarak, bu durumun yaygın enfeksiyonların tedavisini güçleştirdiğini ve ciddi sağlık sorunlarına yol açtığını dile getirdi. Direncin sadece insanlarda değil, hayvanlarda ve bitkilerde de ciddi tehdit oluşturduğunu belirten Şahin, 'Tek Sağlık' yaklaşımının bu sorunla mücadelede önemli olduğunu vurguladı.

Şahin, dirençli mikroorganizmaların sadece insanlar arasında değil, aynı zamanda hayvanlar, bitkiler, toprak ve sular aracılığıyla ekosistem içinde döngü şeklinde yayıldığını açıkladı. Bu durumun sadece bir ülkede ortaya çıkan bir sorunun kısa sürede diğer ülkelere yayılabildiğini ve küresel boyutta ciddi bir halk sağlığı tehdidi oluşturduğunu belirtti.

Sağlıklı su temini, sanitasyon, enfeksiyon önleme ve kontrolü gibi faktörlerin antimikrobiyal direncin ortaya çıkmasını artırdığını ifade eden Şahin, özellikle hayvancılık ve tarım alanlarında antibiyotiklerin aşırı ve uygunsuz kullanımının direnç gelişimine önemli katkı sağladığını söyledi.

Şahin, antimikrobiyal direncin engellenmesi için alınması gereken önlemleri sıralayarak, akılcı antimikrobiyal kullanımının sağlanması için kanıta dayalı tanı yöntemlerinin kullanılması gerektiğini belirtti. Mikrobiyolojik testlerin etkenin hızlı bir şekilde belirlenmesi açısından önemli olduğunu vurgulayan Şahin, gereksiz antibiyotik kullanımının istenmeyen yan etkilere neden olduğunu ve dirençli bakterilerin ortaya çıkmasına zemin hazırladığını ifade etti.

Ayrıca, bireysel önlemler arasında sık sık ellerin yıkanması, hijyenik beslenmeye dikkat edilmesi, hasta kişilerle temasın azaltılması ve aşıların düzenli olarak yapılması gibi faktörlerin önemli olduğunu belirten Şahin, sağlık çalışanları ve toplumun, antimikrobiyal kullanımının akılcı bir şekilde yapılması konusunda bilinçlenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Dr. Fatih Şahin'in yaptığı açıklamalar, antimikrobiyal direncin küresel bir tehdit olduğunu ve bu sorunla mücadelede toplumun, sağlık çalışanlarının ve politika yapıcılarının işbirliğine ihtiyaç duyulduğunu vurguluyor. Bu önemli konuda farkındalık yaratmak, akılcı antibiyotik kullanımını teşvik etmek ve bireysel önlemlere önem vermek, gelecek nesillerin sağlığı için kritik bir rol oynuyor.

Etiketler :
İlgili Haberler