Yozgat'a 320,8 milyon TL hibe tahsis edildi

Yozgat'a 320,8 milyon TL hibe tahsis edildi

AK Parti Seçim İşleri Başkan Yardımcısı ve Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, TKDK Yozgat İl Koordinatörlüğü’nü ziyaret etti.

A+A-

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Yozgat İl Koordinatörlüğü tarafından verilen mali destek ile Yozgat’ta bugüne kadar 564 projenin uygulanırken, 320,8 milyon TL destek sağlandı.

AK Parti Seçim İşleri Başkan Yardımcısı ve Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, TKDK Yozgat İl Koordinatörlüğü’nü ziyaret etti. TKDK Yozgat İl Koordinatörü Selim Türker’den yatırımlar hakkında bilgi alan Milletvekili Başer, Yozgat’ın Türkiye’nin önemli tarım bölgelerinden olduğuna dikkat çekerek, tarım ve hayvancılığa yönelik destekler sağlandığını söyledi.

Yozgat’ın Türkiye’nin önemli tarım bölgelerinden olduğunun altını çizen Milletvekili Başer, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun (TKDK) Yozgat’a önemli destekler ve katkılar getirdiğine dikkat çekti.

320,8 milyon TL hibe

AK Parti Yozgat Milletvekili Başer, TKDK İl Koordinatörlüğü tarafından 2011-2021 yılları arasında 564 projeye 320,8 milyon TL destek sağladığını söyledi. Milletvekili Başer, 10 yıllık süreçte 606 milyon TL tutarında yatırım yapıldığını dile getirdi.

Milletvekili Başer, 2021 yılında Yozgat TKDK üzerinden 193 projeye 67 milyon hibe desteği sağlandığının altını çizerek, proje desteklerinin artarak devam edeceğini dikkat çekti..

TKDK’nın Yozgat’a ekonomik açıdan girdi sağladığına değinen Başer, tarım alanındaki değişim ve dönüşüm sürecinin TKDK ile birlikte hızla gerçekleştiğini bildirdi.

AK Parti dönemi öncesinde köyde ve kırsalda yaşayan insanların kaderine terk edildiğini ve üvey evlat muamelesi gördüğünü vurgulayan milletvekili Başer, AK Parti insan olgusuyla hareket ederek, hizmet kalitesinin yükseltilmesine yönelik reformları hayata geçirdiğini, çözüm odaklı uygulamaları başlattığını kaydetti.

TKDK, hayat verdi

TKDK’nın tarım ve hayvanlığa yeni bir bakış açısı getirdiğine dikkat çeken Başer, yatırımların desteklenmesi ve yatırımcının yaşadığı sermaye sorununu da ortadan kaldığını vurguladı.
AK Parti Milletvekili Başer, “TKDK, Etten süte, meyveden sebzeciliğe kadar tarımın her alanında hem vizyon çizen ve hem de desteklerle kırsal kesimde verimliliği öne çıkaran bir yapılanmadır. Kırsal kesime samimi ve yürekli bir yaklaşımın eseri, bilgi çağıyla bütünleşen bir ekonomi üslubudur. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, Türkiye tarımında yeni ve çağdaş bir ufuktur. TKDK yapılanmasıyla birlikte kısa adı IPARD olan, AB’nin aday ve potansiyel aday ülkelerine yönelik uyguladığı Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Bileşeni hayata geçirilmiş, çiftçimiz, besicimiz her alanda yeni bir destek imkânına kavuşturulmuştur. Bu bileşen çerçevesinde proje çağrıları yapılarak, tarımsal işletmelerin fiziki varlıklarına, tarım ve balıkçılık ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanmasına, çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve iş geliştirmeye yönelik yatırımların artışı sağlanmıştır. Hibe destekleri artık bir elitin, bir seçkinin yararlanma alanı olmaktan çıkarılmış, kırsalda üretime odaklanan herkes ve her kesimin yararlanmasına imkân tanınmıştır” dedi.

Yatırımlara hibe

Milletvekili Başer, Süt üretiminde 260,6 milyon TL yatırım tutarlı 104 projeye 143,5 milyon TL, Kırmızı et ve kanatlı et üretiminde 114,8 milyon TL yatırım tutarlı 58 projeye 65,2 milyon TL, İşleme paketleme tesislerine 97,5 milyon TL yatırım tutarlı 16 projeye 37,5 milyon TL, Makine-ekipman alımında
37,5 milyon TL yatırım tutarlı 297 projeye 21,3 milyon TL, Arıcılık faaliyetlerinde 4,1 milyon TL yatırım tutarlı 43 projeye 1,9 milyon TL, Zanaatkarlık ve Katma Değerli Ürünlere 28 milyon TL yatırım tutarlı 12 projeye 16,6 milyon TL., Kırsal turizme 45,9 milyon TL yatırım tutarlı 21 projeye 25,4 milyon TL. Su ürünleri yetiştiriciliği makine parkı, yenilebilir enerji yatırımlarına 17,6 milyon TL yatırım tutarlı 13 projeye 9,4 milyon TL destek sağlandı” dedi.

Milletvekili Başer, TKDK hibe destekleriyle bin 800 istihdam sağlanırken, süt üretiminin yılda 70 bin ton, et üretiminin ise yılda 4500 ton olarak gerçekleştiğine vurgu yaptı.

Milletvekili Başer’in TKDK ziyaretinde AK Parti İl Başkanı Yusuf Başer, Belediye Başkanı Celal Köse, AK Parti Kadın Kolları Başkanı İlknur Ünal, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Ahmet Gökhan ve partililer yer aldı.

Yozgat Hakimiyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.