Yozgat zor günlerden geçiyor! Durma noktasına geldi

Yozgat zor günlerden geçiyor! Durma noktasına geldi

Ekonominin lokomotif sektörleri başında gelen inşaat sektörü enflasyon ve artan maliyetler nedeniyle zor günler geçiriyor. Yozgat’ta özellikle kamu yatırımlar olumsuz etkilenirken, birçok yatırıma ise başlanılamadığı öğrenildi.

A+A-

Ekonominin lokomotif sektörleri başında gelen inşaat sektörü enflasyon ve artan maliyetler nedeniyle zor günler geçiriyor. Yozgat’ta özellikle kamu yatırımlar olumsuz etkilenirken, birçok yatırıma ise başlanılamadığı öğrenildi.

Genel ve yerel bütçeden yapılması öngörülen yatırımlara yönelik çıkılan ihalelere müteahhit firmaların ilgi göstermemesi dikkat çekiyor.
Yozgat merkez ve ilçelerde yapılması öngörülün yatırımlar, inşaat sektöründe yaşanan maliyet artışları nedeniyle gerçekleştirilemiyor. Kamu yatırımları sekteye uğrarken, birçok yatırımın ağır aksak ilerlemesi gözlerden kaçmıyor.

Kurumlar, kamu ihalelerine girecek müteahhit bulamazken, il genelinde devam eden kamu yatırımlarının yavaşladığı, kimi yatırımların ise durma noktasına geldiği öğrenildi.

Yozgat Şehir Stadı, Yozgat Belediyesi Kültür Merkezi inşaatları artan maliyetler nedeniyle yavaş ilerlerken, Yozgat Belediyesi Yeni İş Merkezi ve Sarıkaya’ya yapılması planlanan spor tesisi ihaleleri de bir türlü sonuçlanamadı. Sarıkaya spor tesisinin ikinci ihalesine de katılım olmazken, Yozgat Belediyesi yeni iş merkezi ihalesi ay sonunda tekrarlanacak.

Yozgat’ta kamu kurumları tarafından yapılan ihalelerin, oluşan aşırı fiyat artışları sebebiyle yarım kalması endişe yaşanıyor.
Yaşanan artışlar nedeniyle yüklenici firmalar kadar projelerinin yarım kalacağı ya da yeni yapılacak ihalelerin çok yüklü bedellerle gidileceği üzerinde durulmaya başlandı.

Sektör temsilcileri, inşaat sektöründe son bir yılda meydana gelen fiyat artışının işlerin neredeyse durmasına neden olduğunu söyledi.
Ekonominin lokomotifi olan inşaat sektöründe yasanan gelişmelerin kaygı verici olduğunu dile getiren sektör temsilcileri, kalıcı çözümler üzerinde durulması gerektiğine dikkat çektiler.

Pandemi sürecinin ardından ortaya çıkan maliyet artışının inşaat sektörünü zor durumda bıraktığına vurgu yapan sektör temsilcileri, kontrol edilemeyen artışın ilerisi için kaygı verici olduğunu belirttiler.

İnşaatın en önemli malzemeleri olan çimento, demir, cam, mdf ve diğer unsurlardaki fiyat artışlarının taban fiyatlarına da yansıdığının altını çizen sektör temsilcileri yaşanan aşırı fiyat artışları hem yap-satçıları hem de kamudan ihale alan firmaları zor durumda bıraktığını kaydettiler.

Yozgat’ta kamu kurumlarından ihale ile iş alan firmalar, piyasada oluşan aşırı fiyat artışları ve tedarik zincirinde oluşan sorunlar sebebiyle teminatlarını yakma ya da zararına iş yapmak zorunda kaldılar.

İnşaat maliyetlerinin yükselmesinin en çok mağdur ettiği kesim ise yap-sat yapan yapı firmaları oldu. Arsa ya da kat malikleriyle sözleşme imzalayan firmalar, maliyetlerdeki aşırı yükselme sonucu daha önce sözleşmeye bağladıkları fiyatların üç katını harcayarak bir daire yapabiliyorlar.

Piyasanın oturmaması ve fiyatların aşırı yükselmesi sebebiyle vatandaşın da konut alacak gücü bulamadığını dile getiren sektör temsilcileri, bu durumun devam etmesi halinde birçok yan sektörü de besleyen ve istihdama önemli katkı sunan yapı sektörünün tümüyle çökme tehlikesi ile karşı karşıya kalacağını ifade ediyorlar.

Yozgat Hakimiyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.