Yozgat YHT gar inşaatı çalışmaları devam ediyor

Yozgat YHT gar inşaatı çalışmaları devam ediyor

Ankara-Sivas YHT (Yüksek Hızlı Tren) hattı projesi çalışmaları devam ederken Divalı Mevkii’nde yapılacak olan garın inşaatı devam ediyor.

A+A-

Ankara-Sivas YHT (Yüksek Hızlı Tren) hattı projesi çalışmaları devam ederken Divanlı Mevkii’nde yapılacak olan garın inşaatı devam ediyor.


Ankara-Sivas YHT’da uzun yıllardır bitti bitiyor açıklamaları ile gündemde ki yerini korumaya devam ederken Divanlı’da yapılacak olan garda çalışmalarda devam ediyor.


25 Ocak tarihinde performans testlerinin başladığı hatta ilk seferin ne zaman yapılacağı ise merak konusu. Mart 2009’da yapımına başlanan Hızlı Tren Hattı’nda çalışmalar devam ediyor. Ocak ayında performans testleri yapılmış ve ilk seferin 23 Nisan’da yapılacağı dile getirilmişti.


Nisan ayında seferler başlamadığı gibi Mayıs ayının son günlerinin gelmiş olmasına rağmen garda da çalışmalar devam ediyor. 25 Ocak’ta başlayan test sürüşleri hat üzerinde devam ediyor.

404 kilometre uzunluğunda ki Ankara-Sivas YHT hattı üzerinde toplamda 66 kilometre uzunluğunda 46 tünel, 27,5 kilometre uzunluğunda 53 adet viyadük ve 8 istasyon bulunuyor.

Bu istasyonlardan Yozgat için en önemli olanı ise Divanlı Mevkii’nde yapımına devam eden istasyon. Daha önce yapılan açıklamalarla hızlı tren seferlerinde son aşamaya gelindiği dile getirilirken vatandaşlar bu durumu sevinçle karşılaşmıştı.