Yozgat Valisi Ziya Polat: Her zaman sahada olun

Yozgat Valisi Ziya Polat: Her zaman sahada olun

Yozgat Valisi Ziya Polat, Dini İhtisas Merkezinde din görevlilerinin eğitim alacağını belirterek, “Burada akademik eğitim alacaksınız. Ancak biz sahada insanımızın gönlüne dokunacak arkadaşlar istiyoruz.”dedi.

A+A-

Yozgat Diyanet Akademisi Aday Din Görevlileri Eğitimi 1. Dönem Açılış Programı gerçekleşti. Yozgat’ta 2019 yılında eğitime başlayan Şehit İbrahim Yılmaz Dini İhtisas Merkezi’nde 220 aday din görevlisi eğitim alacak.

8 ay sürecek olan eğitimlerden başarılı olarak ayrılan aday din görevlileri, sözleşmeli imam hatip olarak atanmaya hak kazanacak.

diyanet.jpg

Açılışa Yozgat Valisi Ziya Polat, Vali Yardımcısı Halil Dalak, Diyanet İşleri Başkanlığı 1. Hukuk Müşaviri Selami Açan, İl Müftüsü Ali Gülden, Dini İhtisas Akademi merkezi müdür Vekili Orhan Yiğit, eğitim görevlileri ve din görevlileri katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program Kuran’ı kerim tilaveti ile devam etti.
Dini İhtisas Akademi Merkezi Müdür Vekili Orhan Yiğit, yaptığı açılış konuşmasında Diyanet Akademi Eğitiminde 220 adayın din görevlisi ile eğitime başladığını söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlığı 1. Hukuk Müşaviri Selami Açan ise, 5 Haziran tarihinde başlayan eğitimlerinin Diyanet Akademisinin eğitim hayatına başlayışının ilk adımı olduğunu ifade etti.

diyanet3.jpg

Açan, “Diyanet Akademisi yıllar öncesinden özlemini duyduğumuz ideal bir yapı olarak tasavvur ettiğimiz diyanette görev yapacak arkadaşlarımızın özellikle böylesine bir eğitim ortamından geçmesini arzuladığımız bir özlem, hedefti ve gerçekleşti. İmam Hatip adaylarımıza mesleki misyon ve örnek şahsiyet olması gerekir” dedi.

Yozgat Valisi Ziya Polat, Dini İhtisas Merkezinde din görevlilerinin eğitim alacağını belirterek, eğitimlerin hayırlı olmasını diledi.

Vali Polat,“Bugün buraya gelen arkadaşlarımızın çoğu üniversite mezunu. Üniversitelerde eğitimlerini aldılar. Eğitim konusunda sıkıntılarının olacağını düşünmüyorum” dedi.

HER ZAMAM SAHADA OLUN

“Burada akademik eğitim alacaksınız. Ancak biz sahada insanımızın gönlüne dokunacak arkadaşlar istiyoruz.”diyen Vali Polat, “ Sahada devleti nerede olduğunu sorduklarında imamımız, devletimiz burada denilen yol arkadaşları istiyoruz. Sahada gönüle girmek istiyoruz. Ben sahadaki imam arkadaşlardan onları istiyorum. Pandemi de hepiniz sahadaydınız. Orada çok doğaldınız. Camilerde namazlarımızı kılacağız, kıldıracağız. Onlar devletimizin maaş karşılığı verdiği işler. Ama pandemide sokaklarda ilaç dağıtmak, bir vatandaşa ekmek götürmek gönülden yapılan işlerdir. Milletimizin ihtiyaç duyduğu anda bizde buradayız diyecek arkadaşların olmasını istiyoruz. Camide zaten işimizi yapıyoruz. O resmi görev. Biz gönüllü görevliler istiyoruz. 4-6 yaş en önemsediğimiz projelerden bir tanesi. 4-6 yaş çocuklara vereceğiniz eğitimler bu memleketin yarınını değiştirir. O çocuklar aileyi, aile toplumu etkiler. Aile sağlamsa toplumda sağlamdır” ifadelerini kullandı.

Yeniufuk