Yozgat Valisi Polat’a çağrı! 2 yıldır gizemini korkuyor

Yozgat Valisi Polat’a çağrı! 2 yıldır gizemini korkuyor

Yozgat’ta ay yıldızlı mezar taşlarıyla döşenmiş üzerinde hiçbir isim olmayan 100’ün üzerinde toplu mezar üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen hiçbir araştırma yapılmaması nedeniyle gizemini koruyor.

A+A-

Yozgat’ta ay yıldızlı mezar taşlarıyla döşenmiş üzerinde hiçbir isim olmayan 100’ün üzerinde toplu mezar üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen hiçbir araştırma yapılmaması nedeniyle gizemini koruyor.

Yozgat şehir merkezinde bulunan Taşköprü Mahallesi Top Mezarlığında isimsiz ve ay yıldızlı mezar taşlarıyla döşenmiş şehitliği andıran 100’den fazla toplu mezar, aydınlatılmayı bekliyor.

 Vatandaşlar tarafından da merak konusu haline gelen ay yıldızlı isimsiz mezarlığın Yozgat’ın ilk şehitliği olduğu iddia ediliyor.

1-053.jpg

NETİCE ALAMADI

Ay-Yıldızlı mezarlar mevzusunu 2 yıl önce gündeme getiren Araştırmacı -Yazar Osman Karaca İleri Gazetesi’nde kaleme aldığı yazısında, Yozgat’ın güney yamacında, eskilerin tabiriyle kışla altında bulunan Top Mahallesi Mezarlığı içerisinde, etrafı duvarlarla çevrili yaklaşık yüz yirmi ay-yıldızlı mezarların varlığını, ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından araştırılmasını istediğini ancak henüz bir netice alamadığını aktardı.

2-050.jpg

“YOZGAT’IN İLK ŞEHİTLİĞİDİR”

Araştırmacı -Yazar Karaca, “Söz verdiniz, bekliyoruz…” başlığıyla kaleme aldığı köşe yazısında Yozgat Valisi Ziya Polat’a seslenerek şu ifadeleri kullandı;

 “Aradan iki yıl geçmesine rağmen henüz bir şey yapılmadığını üzülerek takip ediyoruz. 25 Ekim 2020 Tarihinde Yozgat Valisi Ziya Polat, bu konuyu basından öğrendiğini, ay-yıldızlı mezar taşların sırrının çözülmesi için araştırılması talimatı verdiğini bildirmiş, basında yer alan habere göre;  “Yozgat’ın Taşköprü Mahallesi’nde daha önce Askeri Birliğin hudutları içerisinde yer alan mezarlıkta bulunan ay-yıldızlı mezarların gizeminin çözümlenmesi için başlatılan çalışmalara, belediye ile birlikte diğer ilgili kurumlar da dahil olacak”. denilmişti. 

Henüz bir gelişme olmadı. Yozgat'ta bulunan 93. Süvari Alayı ki, “bu Alaya Mayıs 1939’da Alay Sancağı takdim edilmiştir” ve 6. Jandarma Er Eğitim Alayı'nda görev ve eğitim sırasında, kaza sebebiyle hayatlarını kaybeden askerlerin buraya defnedilmiş olduğu bir gerçektir. Burası Devlet Mezarlığı, yani Yozgat’ın ilk şehitliğidir. 

3-021.jpg

 günün şartlarında naaşları memleketlerine gönderilme imkanı bulunmadığından, 93. Süvari Alayı ve 6. Jandarma Er Eğitim Alayı'nın eğitim sahası olan bu mevki, silah altındayken hayatını kaybeden askerlerin defnedildiği yerdir.

Bir başka gerçek ise, Kurtuluş Savaşında Yozgat asker toplama merkezi olmakla birlikte, Batı Cephesinde yaralanan askerlerin bir kısmı Trenle Yozgat'a sevk edilmiş, Yozgat Lisesi ve bazı kamu binaları Askeri Hastane olarak kullanılmıştır. Aynı yıllarda İspanyol gribi, tıpkı Covid19 gibi ölümcül salgın hastalık mevcuttur.  Bu askerlerden hafif yaralı olanların bir kısmı, Yozgat halkı tarafından gönüllülük esasına göre evlerde tedavi edildiği bir gerçektir.

  Aynı zamanda, 1920 yılında eşkıya Deli Hacı ve aveneleri tarafından şehit edilen Akdağmadeni Kaymakamı Şehit Mehmet Tahir Beyin mezarı da buradadır. Çeşitli nedenlerle bazı askerlerin mezarlarının da buraya nakledildiğini yazılı ve sözlü kaynaklardan biliyoruz.”