Yozgat Valisi Polat: Sağlık çalışanlarımız her zaman kahramandır

Yozgat Valisi Polat: Sağlık çalışanlarımız her zaman kahramandır

Yozgat Valisi Ziya Polat, sağlık çalışanlarının sadece pandemi sürecinde değil her zaman kahraman olduklarını söyledi.

A+A-

Yozgat Valisi Ziya Polat, sağlık çalışanlarının sadece pandemi sürecinde değil her zaman kahraman olduklarını söyledi.

Yozgat Şehir Hastanesinde 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla Yozgat Güzel Sanatlar Lisesi tarafından resim sergisi ve müzik dinletisi düzenlendi.

Yozgat Şehir Hastanesi konferans salonunda düzenlenen programa Yozgat Valisi Ziya Polat, Belediye Başkanı Celal Köse, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, Yozgat Şehir Hastanesi Başhekimi Mustafa Kozan, Hastane yetkilileri ve sağlık çalışanları katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Yozgat Şehir Hastanesi Başhekimi Uzm Dr.Mustafa Kozan, sağlık çalışanlarının önemine değindi.

Başhekim Kozan,“ Bugün bizleri yalnız bırakmadığınız için hepinize teşekkür ediyorum. 14 Mart Tıp bayramını daha önceki senelerde normal kutlamalar yaptık. Bu dönemde pandemi süreci yaşıyoruz 1919 yılında ilk tıp bayramı kutlandığı vakit düşman işgalinden Hasan Baran tarafından ilk bayrak açılarak bizimde bu süreçte geçen sene Türkiye’de ilk Covid-19 vakaların görüldüğü ilk zamanlarda bilinmez bir düşmanla savaştığımız o ilk dönemlerde olduğu gibi bizlerde bu dönemi bir şekilde atlatmaya çalışıyoruz. O yüzdendir ki bütün sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp bayramlarını kutluyorum. İlk dönemden beri Mart 2020’den bu zamana kadar canla başla mücadele ettiler. Bütün sağlık çalışanlarımız evlerinden uzak ailesini özledi. Bazı hemşirelerimiz Covid geçirdi tekrar görevlerinin başına döndüler. Bütün sağlık çalışanlarımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse’de sağlık çalışanlarının Tıp Bayramını kutladı. Başkan Köse, “Kutlamakta olduğumuz 14 Mart Tıp Bayramını burada bulunan doktorlarımızın şahsında tüm sağlık çalışanlarının Tıp Bayramını kutluyorum. Allah devletimize zeval vermesin bir pandemi süreci yaşıyoruz Yozgat’ta ki hastanelerin durumu malumdu daha öncesinde orada görev yapan pek çok arkadaşımız burada şuanda görev yapıyorlar. Pandemi keşke gelmeseydi keşke bunlar yaşanmasaydı ama Allah’tan şimdi gelmiş çünkü eski hastanemizin durumu içler açısı idi eğer eski hastane döneminde sağlık sektörü devam etmiş olsaydı belki Yozgat felç durumuna gelirdi. Türkiye’de ilk defa Şehir hastanesi Yozgat’a açıldı Yozgat ölçeğinde ki hastaneler çevre illerde şehir hastanesi yok şuanda Üniversite hastanemiz var Yozgat Şehir Hastanesi pandemi hastanesi olunca çok büyük bir yük aldı. Sağlık çalışanlarımız bu pandemi sürecini özveri ile atlattılar. Pandeminin ilk çıktığı 11 Martta herkes panik havasındaydı sağlık bakanımız ilk şehidimiz ilk hastamızı verdik diye açıklama yaparken duygulanıyordu gözlerinden gözyaşları damlıyordu. Geldiğimiz nokta itibariyle çok can verdik rabbim bir an önce bu pandemiden kurtulmayı nasip etsin. Burada özellikle şunu ifade etmek istiyorum bir sağlık çalışanlarımızın büyük emek ve gayretle çabalarıyla bizler bu hale geldik Allah sizlerden razı olsun sizlerin hakkı hiçbir zaman ödenmez Sayın Cumhurbaşkanımız her zaman her yerde bunları ifade ediyor. Biz sağlık çalışanlarımızın dün yanındaydık, bugün yanındayız ve yarında yanında olmaya, bizler belediye olarak ta şahıs olarak ta devam edeceğiz. Bende bir hastalık geçirdim. Bunun acısını biliyorum. Çünkü Virüste neymiş dedim kendi kendime. Benim sağlam vücudum var hiçbir şey olmaz. Eğer virüs kapsak bile riskli durumdayız. Virüsü kaptıktan hemen sonra bütün belirtiler vardı. Beşinci gün dayanılmaz ağrılarla birlikte Şehir Hastanemize geldim. Şehir hastanemize girdikten sonra kendimi emin ellerde güvende hissettim. Doktorlarımız, hemşirelerimiz geldi. Serumlar iğneler ilaçlar verildikten sonra kendime güvenim arttı. İyi ki sağlık teşkilatı var, iyi ki varsınız, iyi ki devletimiz bu milletimizin yanında. İyi ki bu kadar sağlık sektörüne destek veriyorlar. Bizler her zaman yanınızdayız ve yanınızda olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZIN FEDAKAR VE ÖZVERİLİ ÇALIŞMALARI İLE BU SÜRECİ SIKINTI ÇEKMEDEN ATLATIYORUZ

Yozgat Valisi Ziya Polat’ta sağlık çalışanlarının fedakar ve özverili çalışmaları ile salgın dönemini sıkıntı çekmeden atlattıklarını ve atlatmaya devam ettiklerini söyledi.

Vali Polat,”Bende bir sağlıkçı eşi olarak işiniz ne kadar zor olduğunu biliyorum. Emekleriniz için verdiğiniz fedakarca çalışmalar için hepinize sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Zor bir süreç hala süreç devam ediyor. Bir yıl oldu, bir yıldır salgınla mücadele ediyoruz. Allah öncelikle devletimize zeval vermesin. Yozgat’ın fiziki sağlık altyapısı çok güzel. Tabi bir tarafta Yozgat Şehir Hastanemiz, bir tarafta Üniversite hastanemiz, iki güzel hastane pandemi döneminde salgın döneminde alt yapı olarak çok fazla sıkıntı yaşatmadı. Ama binaların iyi olması yeterli değil. İnsan kaynaklarının da iyi olması önemli. Allah’a şükür insan kaynaklarınında tüm sağlık çalışanlarımızın da ne kadar iyi olduğunu bu dönemde gördük. Yozgat olarak salgın döneminde sizlerin büyük özverisiyle fedakar çalışmasıyla sıkıntı çekmeden atlattık, atlatmaya da devam ediyoruz. Ama söylüyorum sağlık altyapımız iyi insan kaynaklarımız iyi ama buda yeterli değil. Milletimizinde hemşehrilerimizin de tedbirlere uyması, alınan tedbirlere hassasiyet duyulması lazım ki mücadeleyi hep beraber verelim. Hastanede sağlık çalışanlarımız mücadele veriyor. Ama sokakta ki hemşehrimizde ev ziyaretleri yapmayacak, arabaşı içmeye gitmeyecek, taziye ziyaretleri yapmayacak. Tedbirlere uyarsak sarı renkten mavi renge geçeriz. Uymazsak turuncu renkten kırmızı renge geçeriz. Toplumumuz milletimiz şunu bilmesi lazım. Buradaki arkadaşlar bu kadar emek verirken sokakta değerli hemşehrilerimizin de bu emeğe saygı duyması alınan tedbirlere uyulması gerekiyor. Tekrar bir yıl için değil hayat boyu hayatımız için sağlığımız için hepimiz için verdiğiniz emekler için şükranlarımı arz ediyorum. Umarım en kısa zamanda salgınla mücadeleyi atlatırız. Aşılama çalışmalarımız devam ediyor aşılama çalışmaları salgının seyrini yavaşlatırız tekrar eski günlere kavuşuruz. Sağlık çalışanları için hiçbir gün değişmiyor milletimizin sağlığı için toplumumuzun refahı için hep beraber çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz. Ama salgın çok büyük bir yük getirdi, yükü omuzladığınız için ağır yükü en çok sizler omuzladınız hepinizi 14 Mart Tıp Bayramını kutluyorum” şeklinde konuştu.