Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan: Doğru projeler için doğru noktaları seçelim

Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan: Doğru projeler için doğru noktaları seçelim

Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan, kentin tarım, hayvancılık ve turizm potansiyelinin önemine dikkat çekerek, bu alanları geliştirmek ve daha iyi bir noktaya taşımak amacıyla "Doğru projeler için doğru noktaları seçelim." dedi.

A+A-

Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan, kentin tarım, hayvancılık ve turizm potansiyelinin önemine dikkat çekerek, bu alanları geliştirmek ve daha iyi bir noktaya taşımak amacıyla "Doğru projeler için doğru noktaları seçelim." dedi.

Yozgat Gazeteciler Cemiyeti (YGC) Başkanı, İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu (İGF) Genel Başkanı ve Yozgat Gazetesi sahibi Osman Hakan Kiracı, Yeniufuk gazetesinin sahipleri Bekir Çaylak ve Ferhat Özer, Anadolu Ajansı (A.A) Yozgat Temsilcisi Ömer Ertuğrul, İhlas Haber Ajansı (İHA) Yozgat Temsilcisi Bahadır Gökgül, TRT Yozgat Temsilcisi Abdurrahman Doğan, ANKA Ajansı Yozgat Temsilcisi Seyfi Çelikkaya ve Demir Ören Haber Ajansı (DHA) Yozgat Temsilcisi Harun Gökçeoğlu, Vali Mehmet Ali Özkan'ı makamında ziyaret ederek tebriklerini iletti.

vali1-005.jpg

Ziyaret sırasında samimi bir ortamda gerçekleşen görüşmede, gazeteciler Vali Özkan ile Yozgat'ın mevcut fiziki ve genel durumu hakkında sohbet ettiler.

Vali Özkan, göreve başlamasının üzerinden kısa bir süre geçtiğini ancak ilçeleri ziyaret ederek analizler yaptıklarını belirtti. Gazeteciler, Vali Özkan'a çeşitli sorular yönelttiler.

Vali Özkan, "Yozgat'ımızda göreve başlayalı bir ay gibi bir süre oldu. Tarım ve hayvancılık açısından Yozgat önemli bir konuma sahip. Turizm açısından da Kazankaya Kanyonu, Tarihi Roma Hamamı, Kerkenes Harabileri gibi pek çok önemli zenginliklerimiz bulunmaktadır. Organize sanayimizde canlılık gözlemledim. Tabi yeni nitelikli fabrikaların yeni yatırımların olması için de bizler hep birlikte çalışmalar yürüteceğiz." dedi.

Vali Özkan, Yozgat'ın ana ekonomik kollarının tarım ve hayvancılık olduğunu vurgulayarak, doğru ekonomik bir model uygulayacaklarını ifade etti. "İnsanlarımızı burada tutabilmenin yolu doğru ekonomik bir modelle iyi bir geçim sağlamaktır." diyen Vali Özkan, tarımda maliyetleri düşürmek ve hayvancılığı tarım ile entegre etmek gerektiğini belirtti. Ayrıca, suyun korunması amacıyla basınçlı ve kapalı sistem sulama sistemlerini artırmaya yönelik çalışmalar yapacaklarını ifade etti.

vali-001.jpg

Vali Özkan, organize sanayi bölgelerinde nitelikli iş gücü yetiştirmenin önemine de vurgu yaparak, iş ahlakı olan ve işi bilen insanların fabrikalara yerleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Turizm açısından da Yozgat'ın potansiyelini değerlendiren Vali Özkan, Kazankaya, Sarıkaya, Tarihi Roma Hamamı gibi turistik bölgelerin olduğunu ve bu bölgeleri bir turizm güzergahı olarak birleştirmenin önemli olduğunu dile getirdi. Ayrıca, Çekerek bölgesindeki turizm potansiyelini geliştirmek için çalışmalar yapılması gerektiğini ifade etti.

Vali Özkan, göçün başlıca nedenlerinin ekonomi ve eğitim olduğunu belirterek, nitelikli eğitim ve öğretmenlerin motivasyonunun artırılması gerektiğini söyledi.

Son olarak, Vali Özkan, hızlı tren, havalimanı, sağlık, üniversite gibi alanlarda da düşüncelerini paylaştı ve ziyaretlerinden dolayı YGC Başkanı Osman Hakan Kiracı ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür etti.

Yeniufuk

İlgili Haberler