Yozgat Valiliği’nden son dakika 12 maddelik yasak listesi

Yozgat Valiliği’nden son dakika 12 maddelik yasak listesi

Havaların ısınmasıyla birlikte yangın riskinin arttığı yaz mevsiminde, olası orman yangınlarının önlenmesine yönelik yapılması gereken ortak çalışmaların ele alındığı Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu toplantısı gerçekleştirildi.

A+A-

Havaların ısınmasıyla birlikte yangın riskinin arttığı yaz mevsiminde, olası orman yangınlarının önlenmesine yönelik yapılması gereken ortak çalışmaların ele alındığı Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu toplantısı Valimiz Ziya Polat başkanlığında gerçekleştirildi.

Yozgat Valiliği, son günlerde ülke genelinde orman yangınları yaşanması ve orman yangınları açısından oldukça yüksek risk taşıyan meteorolojik şartlar oluşması beklendiğinden; orman yangınlarının önlenmesi amacıyla ormanlık alanlara girişlerin 1 ay süreyle yasaklandığını duyurdu.

İşte Yozgat Valiliği tarafından alınan 12 maddelik o karar..

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü hava tahmin raporlarıyla bölgemizde mevsimsel sıcaklık değerlerinin artacağı, buna dayalı olarak önümüzdeki günlerde oluşabilecek olağanüstü hava halleri nedeniyle, ilimizde orman yangınlarının artabileceği değerlendirilerek, milli servetimiz olan ormanlarımızı yangına karşı korunmak amacıyla aşağıdaki kararlar alınmıştır.         

Madde 1¬ Yozgat İli Orman Yangınlarıyla Mücadele kapsamında Yozgat ili sınırları içerisindeki ormanlık alanlara girişler 30.07.2021 – 31.08.2021 tarihleri arasında, 6831 sayılı Orman Kanunu’nun 74.maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 9. ve 66. maddeleri uyarınca girişler yasaklanmıştır.         Ormanların çevresinde ve içinden geçen yollarda orman kenarında mola vermek ve piknik yapmak, mangal, semaver, ateş yakmak ve orman yangınına sebebiyet verebilecek maytap, havai fişek vb. malzemelerin kullanılması yasaktır.                 

Madde 2 – Orman Yasasının 31 ve 32. Maddesi kapsamında olan köyler/Mahalleler başta olmak üzere, orman içi, orman bitişiği ve ormanla ilişiği olmayan köyle/Mahalleler de dahil olmak üzere anız, bağ-bahçe ve tarla temizliğinden meydana gelen dalların ve her türlü bitki örtüsünün yakılması yasaklanmıştır.                 

 Madde 3 – Yozgat İli Orman Yangınlarıyla Mücadele kapsamında Yozgat Çamlığı Milli Parkı ile Fatih Tabiat Parkına girişler saat 20:00  07:00 arasında yasaklanmıştır. Ancak; Yozgat Çamlığı Milli Parkı içerisinde yer alan Çamlık Otelde çalışan personel ve müşteriler belgelerini ibraz etmeleri halinde yasaktan muaf tutulacaktır.        

Madde 4 – Yozgat Çamlığı Milli Parkı ile Fatih Tabiat Parkında piknik alanlarında mangal, semaver ve ateş yakmak yasaklanmıştır.         

Madde 5 – Orman alanı civarındaki tesisler ile sanayi kuruluşları, orman alanlarını etkileyebilecek her türlü faaliyet nedeniyle oluşabilecek yangın riskine karşı, önleyici bütün tedbirleri eksiksiz alacaklardır.        

Madde 6 – Enerji Nakil Hatlarının yapım ve bakımı ile ilgili kuruluşlar (ÇEDAŞ ve TEİAŞ) hatların özellikle ormanlık alanlardan geçen bölmelerinde gerekli bakımları gerçekleştirecek, yangın riskine karşı her türlü tedbiri alarak, gerektiğinde enerji kesintisi uygulayacaklardır.

        Madde 7 – Belediyelerimiz tarafından orman içi, orman kenarı ve bitişiğinde bulunan çöp toplama alanları çevresinde koruma bandı oluşturacak, çöpler en kısa sürede kaldırılacak ve Yozgat Belediyemizce yangın riskine karşı 1 itfaiye aracını Çamlık Milli Parkı içerisinde 24 saat esasına göre hazır bulunduracaktır.

       

        Emniyet Müdürlüğünce bir Toma’ nın yangın ihtimaline karşı hazır vaziyette Polis Meslek Yüksek

Okulunda 24 saat hazır bekletilecektir.

        Madde 8 – İlçe Kaymakamlıklarımız ile 9. Bölge Müdürlüğü Yozgat Şube Müdürlüğü ve Orman

İşletme Müdürlüğü koordinasyonunda genel kolluk ve orman kolluğundan oluşturulan denetim ekipleri etkin bir şekilde gözetim ve denetim yapacaklardır.

        Gerekli hallerde ilçe kaymakamlarımızın emriyle tüm kamu kurumları, özel sektör imkanları

kullanılarak yangına karşı etkili müdahale edilmesi sağlanacaktır.

         9. Bölge Müdürlüğü Yozgat Şube Müdürü Cihan EĞİLMEZ koordinasyonunda STK’lar ile yangın

riskine karşı tedbir alınması sağlanacaktır.       

       

        Madde  9­ 112 Acil Çağrı Merkezi olası yangın ihbarlarına karşı daha duyarlı olacaktır.

        Madde 10 – Yukarda belirtilen karar ve önlemlere aykırı hareket edenler hakkında 6831 sayılı Orman

Kanunu, Türk Ceza Kanunu ve Kabahatler Kanunu uyarınca idari ve adli işlem yapılacaktır.

        Madde 11 – Bu karar hükümleri 30.07.2021­31.08.2021 tarihleri arasında uygulanır.  

        Madde 12 – Bu karar hükümleri Yozgat Valiliği tarafından yürütülür. 

        Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Etiketler :
İlgili Haberler