Yozgat  Türkiye genelinde en düşük iller arasında!

Yozgat Türkiye genelinde en düşük iller arasında!

Deprem Afet Sigortaları Kurumu (DASK) havuzundaki poliçeler üzerinden Türkiye'de bölgelere ve illere göre deprem sigortalılık oranları açıklandı.

A+A-

Deprem Afet Sigortaları Kurumu (DASK) havuzundaki poliçeler üzerinden Türkiye'de bölgelere ve illere göre deprem sigortalılık oranları açıklandı. Ağustos ayı itibarıyla DASK istatistiklerine göre Yozgat, deprem sigortasının en düşük yapıldığı iller arasında bulunuyor.

Türkiye’de deprem yaşanan illerde deprem sigortası bilincinin daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Üçüncü deprem kuşağı içerisinde bulunan Yozgat’ın deprem sigortasında bilinçli olmadığı ortaya çıktı.
Son zamanlarda peş peşe meydana gelen depremler sonrasında bir kez daha deprem gerçeği gözler önüne serildi. Ancak yapılan araştırmalar ortaya çıkan rakamlar henüz tam olarak deprem gerçeğinin kavranamadığını gösteriyor.

Türkiye’de deprem yaşanan illerde deprem sigortası bilincinin daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Ülke genelindeki 17,6 milyon konuttan 10,3 milyonunun sigortalı olduğu belirlenirken, en yüksek sigortalı il yüzde 97 ile Bolu ve burada 58 bin 660 konutun 56 bin 644'ü sigortalı. En düşük ise yüzde 15 ile Hakkari ve 22 bin 800 konuttan 3 bin 384'ün sigortası bulunuyor.

Yozgat’ın oranı düşük

İller bazında en düşük sigortalılık oranının yüzde 15 ile Hakkari olduğunu ve kentteki 22 bin 800 konuttan sadece 3 bin 384'ünün sigortalı olduğu belirtildi.

En düşük diğer iller yüzde 33'er Gümüşhane ve Batman, yüzde 34'er Siirt ve Kırıkkale, yüzde 35'er Isparta, Yozgat, Bayburt ve Tokat, yüzde 36'şar Bitlis, Muş ve Rize, yüzde 37 Diyarbakır, yüzde 38 Kütahya, yüzde 39'ar Afyonkarahisar ve Nevşehir olarak sıralanıyor.

Yozgat Hakimiyet