Yozgat TSO Başkanı Çelik: Mesleki eğitim yerel ihtiyaçlara göre planlanmalı

Yozgat TSO Başkanı Çelik: Mesleki eğitim yerel ihtiyaçlara göre planlanmalı

Yozgat TSO Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Çelik, üretimin önündeki engelin eleman sıkıntısı olduğunu açıkladı.

A+A-

Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Çelik, yatırımcının önündeki en büyük engelin nitelikli eleman sıkıntısı olduğunu belirterek, bu yönde yerel ihtiyaç analizi yapılarak nitelikli eleman sorununun çözümlenmesi gerektiğini söyledi.

TSO Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Çelik, son dönemlerde ki yatırım planlamalarından olumlu sonuç alınabilmesi için üretim gerçeği üzerinde durulması gerektiğini kaydetti.

Yozgat’ta son dönemlerde önemli yatırımlar almaya başladığınadikkat çeken Çelik, sanayicinin çağrılarına kulak verilmesini istedi. Çelik, mesleki eğitimin önemine vurgu yaparak, yerel bazda yapılacak doğru planlama ile nitelikli eleman sorununun çözümlenebileceğine vurgu yaptı.

Çelik, çırak, kalfa, usta ihtiyacının iyi planlanmış bir mesleki eğitimle giderilebileceğini belirterek, mesleki eğitimin cazip hale getirilmesi gerektiğini söyledi.

Çelik, “Bir sınıftan çok iş ortamının içinde verilen eğitim daha verimli olacaktır. Böylelikle mesleki eğitim kurumlarının iş hayatında olmasına zemin hazırlanır ve eğitim uygulamalarının hizmet ve üretim süreçlerinin şekillenmesine de imkan sağlanmış olur” dedi.

Yozgat’ın gelişmesi ve üretim üssüne dönüşmesi için hiçbir engelin bulunmadığına değinen Çelik, “Sanayi olmadan üretim olmaz. Şehrin bir şekilde kalitesini artırmaz, şehre dışarıdan bir para akışı sağlayamazsanız o şehir asla büyümez. Yozgat’ın yaşadığı temel sorunların başında bu gelmektedir” ifadelerini kullandı.

YATIRIMCI ELEMAN SORUNU YAŞIYOR

Çelik, Yozgat’ta yatırımcıların eleman sıkıntı içerisinde olduğunu vurguladı. Çelik, “Tüm Türkiye’de olduğu gibi Yozgat’ta nitelikli eleman, ara eleman ve vasıfsız eleman açığı had safhada. Mesleki Eğitim Merkezi ve Teknik Meslek Liseleri bu alanda gerekli çalışmaları lazım. Sanayiye her türlü imkan, destek ve teşviki verseniz de çalıştıracak eleman bulamaz sağlayamazsanız, işletmenin istihdama ve ekonomiye katkı bekleyemezsiniz” şeklinde konuştu.

Çelik, kentin içerisinde bulunduğu ekonomik durumuna ilişkin yaptığı değerlendirmede, Yozgat’ın üretime yönelik hamle yapması gerektiğine dikkat çekti.

Yozgat’ın Orta Anadolu’nun üretim noktasında en hızlı büyüyen, en hızlı ilerleyen şehri olacağının altını çizen Başkan Çelik, Yozgat OSB’de olumlu gelişmeleri yaşandığını ve yatırımlar geldiğini aktardı.

2 YILDA 20 YILLIK YATIRIM ALDIK

Kendilerinin de bu heyecan ve şevkle çalışmalara başladıklarını ve üretimin artması, yatırımcının Yozgat’a getirilmesi için çalışmalar yaptıklarını anlatan TSO Yöneti Kurulu Başkanı Çelik, açıklamasının devamında şu bilgileri verdi: “Biz Devlet büyüğümüzün önderliğinde bize verdiği güçle, destekle, onun yaptığı çalışmalarla çok hızlı bir şekilde Organize Sanayi Bölgemizin 20 yılda abartmadan söylüyoruz 20 yılda almadığı yatırımı 2 yılda OSB’ye çekmeyi başardık. bin 100 olan çalışan sayımız 3 binlerin üzerine çıkarttık. Parsel doluluk oranında yüzde 90’lara, inşaat yapım noktasında da yüzde 80’lere ulaştık. Önümüzdeki bir yıl içerisinde de hedefimiz çalışan sayılarını da artırmaktır" ifadelerini kullandı. 

Yozgat Hakimiyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.